SON HABERLER :
Üniversite otoparkının inşaatı ilerliyor Ecem Şahin Muratpaşa'da Manavgat'ta orman yangını AKM'de viyolonsel keyfi Çocuklar serinlemenin alternatif yolunu buldu
Gülmek
Antalya Ekspres

Amerikalı psikolog Paul Ekman, yıllarca sürecek bir araştırma sonucunda insan duyguları ve bunların yüz ifadeleri üstündeki etkilerini saptar. Gülme biçimleri ile insan karakterlerini sınıflandırır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan insanların nasıl güldüklerini araştırır ve gülme mimiklerini sınıflandıran Ekman, bu araştırma sonucunda 19 farklı gülme hareketi tespit eder. Bu 19 farklı gülme hareketinin 18’ini samimi olmayan gülme olarak ayıran Paul Ekman, sadece bir tanesinin gerçek gülme olduğuna karar verir.

Paul Ekman, gözün çevresindeki kasın gerçek, samimi ve içten gülüşü belirlediğini saptar. Diğerleri sahtedir ve gözü çevreleyen kası ilk bulan bilim adamına ithafen de bu gerçek, samimi, içten gülüşe “Duchenne gülüşü” adını verir.

“Gülünce gözlerinin içi gülüyor” deriz ya işte o Duchenne gülüşüdür!

Amerikalılara özgü bir gülme biçimi var. Bir uçak şirketinin hostesleri yolcuları içten olmayan ve sadece ağızlarının kasıldığı sahte bir gülümseme ile karşıladıklarından bu gülümsemeye ise Pan American gülüşü adı verilmiş!

Sahte gülümseme!

***

Bir video izlemiştim. Öyle kurmaca değil, gerçek. İngiltere’de bir trende, elindeki iPad’e bakarak kahkahalar atan bir adam ve onu merakla ve kaçamak bakışlarla izleyen insanlar. Adamın kahkahaları gittikçe artıyor, bu kez trendekiler adamın neye güldüğünü bilmeden onun gülmesine önce küçük gülümsemelerle katılıyorlar. Daha sonra gülümsemeler yerini gülmeye, sonunda kahkahalara bırakıyor. Herkes ne olup bittiğini anlamadan gülüyor. Trendekiler gülme krizine tutuluyor.

Onlarda gülme eylemine gülerek katılma, bizde trende müzik yapanı gençleri linç hareketi. Bakın nereden nereye geldim.

Gülmeye o kadar çok ihtiyacımız var ki!

***

Çok zalim bir padişah var, bir gözü de takma! Fakat takma olan gözü gerçek gibi gözüküyor. Bir gün dalkavuğuna “Hangi gözümün takma olduğunu bilirsen sana yüz altın vereceğim” der.

Dalkavuk şöyle bir bakıp: “Sağ gözünüz devletlûm,”

Padişah: “Nereden bildin,” diye sorar.

Dalkavuk başını önüne eğer:

“O gözünüz daha şefkatli bakıyor haşmetlûm”

Bu da dalkavuk bakışı!

***

Güneşe çıkın gülümseyin.

Güzel bir hafta sonu tatili dilerim…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found