SON HABERLER :
83 yaşındaki Ayşe Nine Korona savaşını kazandı Frtınanın bilançosu belli oldu Kemer de maske üretimi başladı Kepez sakinlerine steril maske Vali Karaloğlu: Antalya’da mücadelemiz devam ediyor
Gülümseyin!
Antalya Ekspres

Osmanlı’da... Doktordur. Kazaskerdir (Şeriat davalarına bakan askeri hâkim). Sadrazamdır (Başbakan). Yeri geldi mi her konuda lafı gediğine koyan ilginç bir şahsiyettir.

Bu niteliklerle bir arada yürümek zor olmalı! Hayat kurtaracaksın, hayatı zindan edeceksin, hayata yön vereceksin!

Fuat Paşa’dan söz ediyorum.

Bir dönem Paris'te katıldığı bir toplantıda;"En kuvvetli imparatorluk, Osmanlı İmparatorluğu'dur" demiş.Herkes şaşkınlıkla Fuat Paşa'ya bakınca, Paşa açıklamış:
"Evet, o kadar kuvvetli ve sağlam bir imparatorluk ki, siz dışarıdan, biz içeriden çalıştığımız halde, bir türlü yıkamıyoruz!" 

Bugün siyasilerimizin başı sıkıldıkça dillerinden düşürmediği yukarıdaki sözler Fuat Paşa’ya aittir. Osmanlı’dan bu yana iç ve dış düşmanlarla savaşıyoruz.

Değişen bir şey yok!

***

Parlak bir devlet adamı kimliğinin yanı sıra Fuat Paşa ironisiyle de ünlüymüş.Abdülaziz'in Paris gezisi sırasında, Fransız İmparatoru Fuat Paşa'ya, "Girit'i bize kaça satarsınız?" diye laf sokmaya çalışmış.

Fuat Paşa durur mu, o dönem yıllarca savaşıldıktan ve kan döküldükten sonra fethedilen ada için değer biçmiş; "Aldığımız fiyata!”

Öyle ya, kanla alınan kanla verilir. 

***

Padişah Abdülaziz, Fuat Paşa'ya sormuş: "Paşa, senin Ali ve Rüştü paşalardan farkın nedir?" Fuat Paşa şöyle yanıtlamış soruyu;"Bu farkı bir örnekle anlatayım efendim;Yeni bir köprü yapılsa, üzerinden ben düşünmeden geçerim.Ali Paşa köprünün sağlamlığını garantiye aldıktan sonra geçer.Rüştü Paşa ise köprüden bir alay asker geçtikten sonra geçer!" 

***

Fuat Paşa Rusya ziyaretindedir. Çar I. Nikola, Fuat Paşa'ya bir espri yapmak ister: "Peygamberinizin gökyüzüne çıktığı söyleniyor...Hangi merdivenle çıktı acaba?" Fuat Paşa hemen yanıtı yapıştırır: "Sizin İsa'nızın çıkarken bıraktığı merdivenle efendim." 

***

Sevdiğim sözler: ‘Dostlarınızı yarı yolda bırakmayın. Çünkü dostluk kaybolduğunuz bir ormanda, size yol gösteren ışık gibidir.’

Işığınız bol olsun...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres