SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Hangi spor?
Antalya Ekspres

Genel Yayın Yönetmenimiz sevgili İhsan Coşkun’un uzmanı olduğu spor alanında topa girmek istemem ama insanı bazen yazmaya zorlayan öyle olaylar oluyor ki kalemi zor tutuyor insan. Biraz da futbol topu dürtmüş bir kardeşiniz olarak sporda ahlak üzerine klavye şövalyeliği yapmak geldi içimden.

2000’li yılların başında bir futbol takımımızın servet denilecek milyonlarca liralık transfer teklifini geri çeviren, futbolda önlibero formasını giyen ilk futbolcu Arjantinli Matias Jesus Almeyda’dır. “Biz futbolun sahte dünyasının içindeyiz. Bu tamamen düzmece bir dünyadır. Bize basit bir oyun oynamamız için milyonlarca dolar ödeniyor. Ama biz sadece sistemin devam etmesi için kendini satan köleleriz. Ben sadece futbolcu Almeyda değilim. Bir insanım, bir babayım ve bir çiftçiyim. İşte bu benim. Ve futbolun içinde kaldığım her gün gerçek Almeyda’dan uzaklaşıp kişiliğimi yitiriyorum” diyen onurlu bir sporcudur.

Gelelim bu günlere...

Futbolsever kamuoyu bilir, geçen hafta oynanan Galatasaray-Kasımpaşa maçının son dakikalarında gelen bir penaltı atışı için zemini çamurla kaplı beyaz penaltı noktasını arkadaşı daha rahat topa vursun diye temizlemeye çalışan bir futbolcunun o görüntüsü ‘Yılın Fotoğrafı!’ diye yazılı, görsel ve sosyal medyaya düştü. Bu fotoğraf nasıl Yılın Fotoğrafı olabilir diye bir de gazeteci gözüyle baktım. Penaltıyı atacak olan futbolcu gerilmiş şutu çekecek, takım arkadaşı da eğilmiş çamuru elleriyle temizliyor. Haydi, biraz da ben abartayım! Belki çamuru temizleme fedakârlığı ile penaltı noktasını kaleye doğru 10 santim daha da yaklaştırdı.

Maç 1-1 ve son dakika. Penaltı gol olmazsa puan kaybı olacak, gol olursa prim gelecek. Daha doğrusu bir çıkar hesabı içinde bir eylem gerçekleşmiş. Yani öyle Yılın Fotoğrafı diye abartmanın anlamı yok.

Yine geçen hafta milyonluk futbolcular gibi koşturulan milyonlarca lira değerinde atların yarışı var. Yarışın sonlarına doğru belki de birinci gelecek olan at düşüyor, daha jokey olmamış gencecik çocuk (apranti) hem kendi atının, hem de arkadan gelen atların da devrilmesiyle birkaç atın altında kalıyor. Hareketsiz ve vücudu yana yatmış duran bu genç jokeyin yanına Hışman Çizik adlı o da pırıl pırıl bir jokey atından inerek koşuyor ve yerde hareketsiz yatan arkadaşının boğazına kaçan dilini eliyle çıkararak nefes almasını sağlıyor, onu ölümün kıyısından alıyor. Bu kareleri ben TJK’nın tekrar verdiği yayında gördüm. Başka hiçbir yerde bu olayın ‘Yılın spor olayı fotoğrafı’ olabileceğine ilişkin bir yazı, bir görüş de görmedim duymadım.

Yılın Fotoğrafı olması beklenen fotoğrafa gelen şu yorum daha gerçek. Diyor ki yorumcu; Futbolculara milyon dolarlar veren kulüplerimiz maalesef sahalara önem vermiyorlar. Sadece şampiyonluk için ne yapmalıyız peşindeler.

Sadece bizim meslek için geçerli değil, bakmak değil görmek önemli.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found