SON HABERLER :
AVM’de aşk şarkıları Nereden Nereye yoğun ilgi gördü DJ Sıla Özbek kış turnesinde 'Boş Odalar' gün sayıyor Alanyalılar Ata’nın gelişini unutmadı
Hayali resmetmek!
Antalya Ekspres

İtalya’nın Bologno kentinin tarihi Maggiore (Büyük) meydanında BiblioticaSalaborsa adlı bir kütüphane vardır. Bu kütüphanenin dış duvarlarında kadın-erkek, hatta çocuk, siyah beyaz binlerce vesikalık fotoğraf görürsünüz. Hüzünlü bakışlar, donuk gözler, alt alta, üst üste, yan yana. Bunlar Hitler’in kankasıfaşist Mussolini’nin İkinci Dünya Savaşı’nda kurşuna dizdirdiği, astırdığı, katlettiği binlerce İtalyan, İtalyan Yahudisi ve İtalyan çingenenin fotoğraflarıdır.

Bu meydanın tam ortasına her sabahbeyaz bir tabure konulur. Hiç boş kalmaz. Tabureye çıkan her dilden derdini anlatır. Alkışlarla iner tabureden. Etrafta tek bir resmi giyimli ya da sivil polis göremezsiniz. Konuşmacıya hiç kimse bir müdahalede bulunmaz, alay etmez, yuh çekmez. Bu meydanda özgürlük ve demokrasi ayrılmaz bir bütündür. Demokrasiye bu kadar bağlı hatta bağımlı bir kent ve meydanındaki bu hoşgörünün sırrı, Bologna’nın dünyanın en eski üniversitelerine sahipolmasıdır.

İzmir'in çok sayıda şanslarından birinin 'üniversiteler kenti' potansiyeli taşıması olduğunu savunurum. İzmir her konuda hoşgörüsü ile tam bir dünya üniversiteler kenti olma yolunda güzel adımlar attı, atıyor.

Antalya da, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, gündelik yaşam kolaylığı, farklı olanaklarıyla ve iyi tanıtıldığında, çok sayıda ülkeden yabancı öğrencinin üniversite hayalleriyle kucaklaşabileceği bir kenttir aslında.

Elbette 'üniversiteler kenti' olabilme iddiasının henüz çok başında. Bu sayı 'üniversiteler kenti' yakıştırması için çok yetersiz. En azından 'üniversiteler kenti' diyebilmek için, belki bu sayının iki misline ulaşmamız gerekiyor. Ama bu noktada, karamsar olmaya gerek yok. Zaman içinde o noktaya ulaşılabilir. Sadece kentin gelecek bakış açısında, bu söylemin geliştirilmesi, buna uygun planlamaların yapılması, bu iddianın taşınması gerekiyor. Bu iddianın yerel yönetimden kamunun tüm alanlarına kadar, kenti yönetenler tarafından paylaşılması, dile getirilmesi önemli. 

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz yıl yine bu aylarda Antalya’da bir açılışta müjdelemiş; "Yakında bir başkent daha olacak. Antalya'nın 5 üniversitesi var, 5 üniversite daha gelecek. 10 üniversite ile eğitimin başkenti olacak" demişti.

Ressam Van Gogh’un sözüdür:

“Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.”

Hayal güzel, önemli olan hayali resmetmek.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres