SON HABERLER :
Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı Korona günlerinde 51 kişilik parti 'Vakit yardımlaşma vakti' Turizm sezonu Rusya ve Doğu Avrupa ile açılacak
Haydi gülümse!
Antalya Ekspres

Rahmetli babam söylerdi; “Tokalaştığın adam elini sıkmıyor, bulaşık bezi gibi tutuyorsa, yüzüne bakmıyor ve gülümsemiyorsa bil ki o adam müstakbel düşmanındır!”

Tecrübelerim babamı haklı çıkardı. Hayatımda bu tiplerin bana çok zararı dokundu. Zira hiç anlayamadım, dost mu düşman mı?

Gülümsemek önemli. Gerçek, yürekten, içten gelen, samimi duygularla olan gülümsemeye bilim adamları ad koymuş; Duchenne Gülümsemesi.

Bilim adamları bunu ispatlamış. Gözaltındaki iki kas bu işi görüyor. Hatta bu iki kası çalışmayanlar için bazı şirketler kadın elemanlarına “Git botoks ol gel!” diyorlarmış. Bizde de yaygın, çıkın sokağa göreceksiniz binlerce kadının yüzünde Botoks Gülümsemesi!

Mesela, ‘Amerikalılar iki işi bir arada yapamaz’ derler. Obezite durumları çoğunlukla bundan olmalı!Amerikalı çok rahattır, gamsızdır. Esprisi de vardır; ‘Amerikalı hem araba kullanıp hem de sakız çiğneyemez!’Amerikalıların gülümsemeleri de sahteymiş.

Şöyle ki; Pan-American Havayolları hostesleri yolcuları içten olmayan, sadece ağızlarının kasıldığı sahte bir gülümseme ile karşıladıklarından bu gülümsemenin adı Pan-Am Gülümsemesi olmuş.

Bu gülümseme işi biz Türklerde çok fazla. Abartı yüklü.

Markete girin, alışverişinizi yapın kasadaki elemanda sahte bir gülümseme. Her müşteriye aynı muameleyi görürsünüz. Otomatikleşmiş bir ifade. Birçok Avrupa ülkesi gezdim, alışveriş merkezlerine girdim kasadaki elemanda gülümseme hak getire. Robot gibi, ürünü alıyor, barkottan geçiriyor, yana koyuyor. Siz dijital panodan toplam fiyatı görüp ödemeyi yapıyor, çıkıyor gidiyorsunuz. Ne bir hoş geldiniz gülümsemesi, ne de “Başka bir arzunuz var mı?’ sorusu. Kılık kıyafet satan elemanlar ise hiç gülmüyorlar, hiç de ilgilenmiyorlar, ne alacaksın, ne istiyorsun.

Mesela bizde çocuğunuz kolejde okuyor, özel, paralı yani. Kapıdaki güvenlikçiden, danışmadaki eleman kıza, öğretmenden müdüre, herkeste bir tebessüm, bir nezaket, bir karşılama, kendinizi çok önemli hissetmeler. Oysa buna gerek var mı? Çocuğa verilecek eğitim, öğretim önemli. Sen vereceğin emeğin karşılığını ücret olarak alıyorsun. Yurtdışındaki okullarda böyle zoraki gülümsemeler olmadığı gibi, dünyanın en zengin adamı da olsanız, çocuğunuz kötü davranışlarda bulunuyorsa okuldan şutlanıyor.

Elektrikler kesildi, arıyorsun ilgileniyorlar, teşekkürler, adres vb. 2 gün bekle gelen giden yok. İnternet bağlayacaksın. İkramlar, kampanyalar vb. Bir haftada bağlanamayan internet! Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Demem o ki;Duchenne, Pan-Am ve Botoks Gülümsemeleri, adı ne olursa olsun gülümseyin. Akdeniz gibi gülümseyin mesela;

‘Gülümse hadi gülümse
Bulutlar gitsin
Yoksa ben nasıl yenileyeceğim
Hadi gülümse

Belki şehre bir film gelir
Bir güzel orman olur yazılarda
İklim değişir, Akdeniz olur
Gülümse’

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres