SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Haydi silkelenin!
Antalya Ekspres

Yaşlandıkça kilonun, boyun bir anlamı kalmıyor. Negatif insanlardan uzaklaşmak, neşeli insanlarla bir arada yaşamak, yaşamı uzatacak yeni işler, öğretiler edinmek, atıl kafadan uzaklaşmak gerekiyor.

Küçük şeylerden zevk almak, sık sık gülmek, kedi, köpek, kuş, balık beslemek, müzik dinlemek, bitkilerle uğraşmak, sağlığa dikkat etmek, gezmek.

Komedyen Carlin, Hiç unutmayın ki yaşam, aldığınız soluklarla değil, soluk kesen anlarla ölçülür’ derken, ‘Vicdan azabından uzak durun. Suçluluk ve pişmanlık duygusuna kapılmayın!’ öğüdünde bulunuyor!

Bu coğrafya insanı için biraz zor!

Carlin’e göre mutlu olmanın sırları şunlar;

-Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın, çoğu zaten hiç gerçekleşmez.

-Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.

-Kalbinizi nefretten arındırın, affedin.

-Daha az bekleyin.

-Daha çok verin

***

Kıssadan hisse

Adamın eşeği kuyuya düşer. Saatlerce anırır, yardım bekler. Hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünen sahibi, eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir. Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, sesi kesilir. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. Komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır.

***

Fıkradaki gibi hayat üzerimize hep toprak atacaktır; her türlü yük ile kuyudan çıkmanın sırrı, bu yükü silkeleyip bir adım yükselmek olacaktır. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz.

Haydi silkelenin.

Rahmetli Çetin Altan’ın dediği gibi;

‘Enseyi karartmayın’

***

Sevdiğim sözler;

Kuş konduğu dalın kırılacağından korkmaz. Çünkü güvendiği dal değil, kendi kanatlarıdır

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found