SON HABERLER :
Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor Antalyaspor'un gençleri yıldızlaştı
Haydi silkelenin!
Antalya Ekspres

Yaşlandıkça kilonun, boyun bir anlamı kalmıyor. Negatif insanlardan uzaklaşmak, neşeli insanlarla bir arada yaşamak, yaşamı uzatacak yeni işler, öğretiler edinmek, atıl kafadan uzaklaşmak gerekiyor.

ABD'li ünlü komedyon George Carlin'in ilginç önerileri elime geçti. Diyor ki ‘Küçük şeylerden zevk almaya bakın. Sık sık gülün. Çevrenizde sevdikleriniz olsun. Kedi, köpek, kuş, balık, müzik, bitkilerle uğraşın. Sağlığınıza dikkat edin. Gezin, sevdiğiniz insanlara onları sevdiğinizi söyleyin.’

Ardından bir yorum; ‘Hiç unutmayın ki yaşam, aldığınız soluklarla değil, soluk kesen anlarla ölçülür.’

Carlin’in önerileri uzuyor. Yapılma olasılığı fazla.

Fakat bir önerisi var ki, onu nasıl becerebileceksiniz bilemem.

‘Vicdan azabından uzak durun. Suçluluk ve pişmanlık duygusuna kapılmayın!’

Bu coğrafya insanı için biraz zor!

* * *

Mutluluğun kuralları...

Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın, çoğu zaten hiç gerçekleşmez.

Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.

Kalbinizi nefretten arındırın, affedin.

Daha az bekleyin.

Daha çok verin.

* * *

Bir fıkra...

Adamın eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir.

Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. Komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır.

Fıkradaki gibi hayat üzerimize hep toprak atacaktır; her türlü yük ile kuyudan çıkmanın sırrı, bu yükü silkeleyip bir adım yükselmek olacaktır. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz.

Haydi silkelenin.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres