SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Ölümden dönen annenin isyanı Sahiller tıklım tıklım Tiyatro buluşmaları sona erdi 20 bin haneye doğalgaz müjdesi
Hayvan hakkı...
Antalya Ekspres

Muhabbet kuşu evden kaçınca bir hafta gözyaşı döken, sokak hayvanlarına fırsat buldukça su ve mama veren bir insanım. Hayvan dostu sayılabilir miyim? Her dost bir yürek acısıdır derler, o dost ölürse evde yas var demektir. Bakamayacağım hayvanı eve sokmam. 1978 yılında Paris’te imzalanan Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 6’ncı maddesi de der ki;

“Yanınıza aldığınız bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.”

Geçen gün Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlamaları yapıldı! Kedi köpeklere mama dağıttılar, onları süslediler, tak/takıştır yarışmalar düzenlediler. Televizyonlar program yaptı, gazeteler yazdı. Hayvanlara işkenceden söz edildi. Hayvan hakları sıralandı. Bu kadar. Ya hayvanların barınma, beslenme, korunma hakları!

Avrupa’da birçok ülkeye gittim. Sokaklarda bir tek köpek görmedim. Sokak köpeği. Bu tabir bizde var. Onlar sokak köpeği diye bir şey bilmiyorlar. Sordum, soruşturdum, sahipsiz köpeklerin hepsini korumaya, barınmaya almışlar. Bakım ve koruma giderlerini de yerel yönetimler ve bağışçılar karşılıyor.

Yazlıklar boşalınca gidin görün, sokağa bırakılmış, köpekler, kediler.

Yaşadığım yer bahçeli 3 katlı evlerden oluşuyor. Antalya’nın biraz uzağındayız.

Her evde en az 2 köpek var, sokaklar ise sahipsiz köpekten geçilmiyor. Bunlar küpesiz köpekler! Gece sokağa çıkmaya gör, 2’si 3’ü birden harekete geçiyor. Saldırmıyorlar ama ürküyor insan. Köpekten korkmanın tıpta adı var.

Bizim sokaklarda elinde çöp torbası ile yürümek sıkıntı!Çocuklar, kadınlar sokağa çıkamıyor, hepimizin elinde kalın bir sopa!

Sokak köpekleriyle yer yer mücadele ediliyor. Yakalanıp, kısırlaştırıyorlar ve tekrar sokağa bırakıyorlar. Mücadele şekli bu! Köpeği kısırlaştırıp sokağa bırakmakla da iş bitmiyor. O köpekler, aç/susuz, yağmur/çamur, kar/buz gibi kötü koşullarda yaşamaya mahkûm ediliyorlar. Bu mu çağdaşlık?

Ben elinde uzunca bir sopa, cicili bicili köpeğini gezdiren çok köpeksever gördüm! Kendi köpeğini korumak uğruna, sokak köpeğine karşı sopa kullanan insanlar! Bu mudur köpek sevgisi? Bu mudur onlara layık gördüğümüz yaşam?

Bu köpekler böyle bir yaşamı hak ediyorlar mı?

Kedilere yapılan da zulüm! Geçtiğimiz günlerde, bizim o bahçeli müstakil evlerin bulunduğu sokaklara gelen bir araçtan çıkanlar, ellerindeki kafeslere ne kadar irili ufaklı kedi varsa doldurup gittiler. O kedileri yavruları ile birlikte kısırlaştırıp, kulaklarına da birer kesik atıp aynı yere bırakıp gittiler. Yüzlerce kedi sokaklarda başıboş geziyor. Mahalle sakinleri bir şeyler verirse besleniyorlar.

Önümüz kış ne yapacaklar, nasıl hayatta kalacaklar meçhul!Hayvanlar aç açık, sokaklarda sağlıksız koşullarda yaşıyorlar. Sağlıksız, mutsuz ve aç!Çağdaş ülkelerde bu konuda ne gibi tedbir ve uygulamalar alınıyorsa alınmalı ve bunun için yasa değişikliğine gidilmeli. Hayvansever vatandaşlarımız da kurulacak barınaklara yardımda bulunmalı. Bu hayvanlara böylece çok daha fazla faydalı olacaklarına inanıyorum.  Kedi ve köpeklerin yeri sokaklar olmamalı. Temiz ve sağlıklı barınaklarda yaşamalı. Açlık çekmedikleri, sağlık kontrollerinin yapıldığı ortamlarda barınmalı.Yerel yönetimler mutlaka hayvan barınakları sayısını artırmalı, olanları iyileştirmeli. Vatandaşlar da bu barınaklara bağışta bulunmalı. Tek çözüm yolu bu bence.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres