SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
Her şey bizim elimizde!
Antalya Ekspres

Antalya’da öyle günler yaşıyoruz ki, bir yandan boğucu sıcaklar ve nem, diğer yandan Covid/19 kısıtlamaları. Kredi borçlarını ödeme telaşı, geçinememe korkusu. Öte yandan bir başka gündem, ‘Ne olacak şu Azerbaycan savaşı’, ‘Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la it dalaşı’ Her gün tedirgin olmak, ürkek yaşamak! Şöyle ağız tadıyla güzel bir haber alamayacak mıyız? Ne zaman mutlu olacağız. Başkaları mutlu da biz mi mutsuzuz!

Uzmanlar, astrologlar diyor ki; “Yaşlandıkça kilonun, boyun bir anlamı kalmıyor. Negatif insanlardan uzaklaşmak, neşeli insanlarla bir arada yaşamak, yaşamı uzatacak yeni işler, öğretiler edinmek, atıl kafadan uzaklaşmak gerekiyor.”

İyi de nasıl yapacağız bunu?

ABD’li ünlü komedyen George Carlin’in ilginç önerileri elime geçti. Diyor ki “Küçük şeylerden zevk almaya bakın. Sık sık gülün. Çevrenizde sevdikleriniz olsun. Kedi, köpek, kuş, balık, müzik, bitkilerle uğraşın. Sağlığınıza dikkat edin. Gezin, sevdiğiniz insanlara onları sevdiğinizi söyleyin.’

Ardından bir yorum; “Hiç unutmayın ki yaşam, aldığınız soluklarla değil, soluk kesen anlarla ölçülür.”

Carlin’in önerileri uzuyor. Yapılma olasılığı fazla.

Fakat bir önerisi var ki bu coğrafyanın insanı için gerçekleşmesi çok zor!

“Vicdan azabından uzak durun. Suçluluk ve pişmanlık duygusuna kapılmayın!”

Carlin’le devam edeyim;

- Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın, çoğu zaten hiç gerçekleşmez.

- Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.

- Kalbinizi nefretten arındırın, affedin.

- Daha az bekleyin.

- Daha çok verin.

***

Kıssadan hisse

Adamın eşeği kuyuya düşer. Hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu, kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğini düşünürken komşuları yetişir.

Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince daha beter bağırmaya başlar. Sonra sesini keser. Birkaç kürek toprak daha atıldıktan sonra çiftçi kuyuya bakar. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. Komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır.

Fıkradaki gibi hayat üzerimize hep toprak atacaktır...

Her türlü yük ile kuyudan çıkmanın sırrı, bu yükü silkeleyip bir adım yükselmek olacaktır. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz.

Her şey bizim elimizde.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-