SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
İda ve Nar Ağacı
Antalya Ekspres

Çeşme yazlıktaki komşumuz Mustafa amca,köy enstitüsü mezunu bir emekli öğretmendi. Onu bir elinde Cumhuriyet gazetesi ve ekmeğini koyacağı bir bez çanta, diğer elinden tuttuğu torunu İda ile ağır adımlarla markete gidişini izlemekten büyük keyif alırdım. Torununun doğduğu gün yazlığının bahçesine bir nar ağacı fidanı ekmiş ve o ağaca İda adını vermişti. Diktiği ağaç büyüdü nar verdi.O, torunu gibi bakıp büyüttüğü nar ağacının dallarını köy enstitülerine, nar tanelerini de köy enstitülü çocuklara benzetirdi. Kendisinden köy enstitüleri ile ilgili o kadar güzel anılar dinledim ki, o yıllarda editörlüğünü yaptığım Çeşme Life dergisine bunları ‘İda ve Nar Ağacı’ başlığıyla yazdım. Keşke henüz tanışamadığım oğlu ve kızı bu güzel insanın anılarını bana iletseler de ben de bunları kitap haline getirebilsem.

Sinemacı dostlara da hep söylerim;Dönem filmleri yapın, başarılı insanlarımızı bize anlatın! Değerlerimiz unutulup gitmesin.İnsanlara gerçek yaşam hikâyeleri gösterin.

PianoPiano Bacaksız, Propaganda, Eylül Fırtınası, Dar Alanda Paslaşmalar, Vizontele filmleri, Babam ve Oğlum, Salkım Hanımın Taneleri benim önemsediğim yürekli senaryolardır. Dönem filmi yapmak risklidir. Doğrudur. Hepsi yakın tarihimizde yaşanmış gerçek olayların hikâyesidir. Herkesi memnun edemezsiniz.

Filmin adı; Yücel’in Çiçekleri...

Film, Yücel ve arkadaşlarının toplumsal ve ekonomik zorluklara, siyasal muhalefete rağmen, zorluklara ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları köy enstitüleri gerçeğini daha önce denenmemiş bir anlatım diliyle aktarıyor. Geçtiğimiz yıl vizyona giren bu filmi (belgeseli) herkes izlemeli.

Köy enstitüleri, 1940 yılında Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla köylerdeki çocukların eğitimi için açılan okullardı.Öğretmen sayısı az olduğu için köylere öğretmen gönderilemiyordu, bu okullarda köylerde eğitim verebilecek gençler yetiştirilecekti.Okuma yazma oranı Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllarda yüzde 5 bile değildi. Bunun yanında nüfusun yüzde 80'lik bölümü köylerde yaşıyordu. 1954 yılında bu enstitüler kapatıldı.

Film, 1940 yılından başlayarak yurt çapında uygulanan Köy Enstitüleri projesini, yaratıcılarından, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un yaşam hikâyeleri üzerinden anlatıyor.1940'lı yıllarda ‘Türk Rönesansı’ olarak tanımlanan bir eğitim programıyla hayata geçirilen Köy Enstitüleri projesi, Cumhuriyet'in Türk modernleşmesi projesinin eğitim alanındaki en önemli uygulamalarından sayılıyor.Filmin senaryosu, Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in, Hasan Ali Yücel'e ve dönemin olay ve kişilerine dair aktardığı hikâyelerle zenginleştirilmiş.

‘Yücel’in Çiçekleri’ filmi,Hasan Ali Yücel ve arkadaşlarının toplumsal ve ekonomik zorluklara, siyasal muhalefete ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları köy enstitüleri gerçeğini anlatıyor.Drama çekimlerinin bazı sahnelerinde Hasan Ali Yücel’in orijinal eşyalarının yanı sıra daha önce yayınlanmamış özel arşivlerden fotoğraflar ve video görüntüleri de kullanılmış.Filmin müzikleri Moğolların efsane ismi, şimdiye kadar film müzikleri de dahil çok sayıda besteye imza atan Cahit Berkay ile Altuğ Öncü’ye ait. Filmde35 kişilik teknik kadronun yanı sıra küçük roller de dahil olmak üzere yaklaşık 200 kişi oyuncu kadrosunda yer almış. Mahir Günşiray Atatürk’ü oynuyor.

Umarım bu film bazı kesimleri rahatsız etmemiştir.

Zira dönem filmi yapmak yürek ister.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres