SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
İdeal ve inanç
Antalya Ekspres

Otostop yapan üçü kız biri erkek dört lise öğrencisini öğrenim gördükleri Ermenek yolu üzerindeki Anadolu Lisesi önünden aracıma aldım, Güzeloba istikametine gidiyoruz. Gençlerle sohbet etmeyi severim. Konuşuyorum gençlerle, bilgilerini öğrenmeye çalışıyorum. 15, 16 yaşlarındaki bu kuşak öyle abartıldığı ve aksettirildiği gibi hayatı umursamayan bir kuşak değil. Ebeveynlerinin onları bin bir zorlukla okuttuklarının ayırdındalar. Hayat pahalılığını, yoksulluğu kavramış bir nesil. Siyasetle ilgileri yok. Demirel, Çiller, Özal’ı tanımıyorlar, parti tutmuyorlar. Şu yıl kim Cumhurbaşkanıydı, kim darbe yaptı, tanımıyor ve bilmiyorlar.  Önümüzdeki seçimde bu kuşak oy kullanamayacak, çünkü yaşları yetmiyor.

Fakat bu kuşak, Atatürk’e dil uzatanlarını çok iyi biliyor. Kız öğrencilerden biri cep telefonuna kaydettiği bir videoyu dinletti bana. Birkaç video.daha! Tümü Atatürk için olur olmadık hakaretler, yakıştırmalarla dolu ses ve görüntüler! Onlara elimden geldiğince Mustafa Kemal Atatürk’ün, asker, öğretmen ve devrimci bir lider olduğunu anlatmaya çalıştım.

103 yıl önce tarihe geçen bir olayı anlattım onlara;

103 yıl önce, 16 Mayıs 1919’da İstanbul limanında, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını Samsun’a götürmek üzere harekete hazırlanan Bandırma Vapuru, İngiliz askerleri tarafından silah ve cephane aramasından geçirilir. Oysa vapurda ne silah ne de cephane vardır. İşgalci askerler vapuru terk ettikten sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün yanındakilere; “Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamaz. Biz Anadolu’ya ne silah ne de cephane götürüyoruz. Biz Anadolu’ya ideali ve imanı götürüyoruz.”  

16 Mayıs 1919’da cepte 48 kuruşla çakılan bağımsızlık kıvılcımının telgrafın tellerinden dalga dalga Anadolu’ya yayıldığını, elden ele dolaşan günün ‘Meşale’ gazetesi ile halkın vatan için cepheye çağrıldığını, halkın bu çağrıya sessiz kalmayıp, onca yoksulluğa karşın önce vatan diyerek cepheye koştuğunu hatırlattım onlara.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayacağız.

Cumhuriyete sahip çıkın dedim.

Bu ideale ve inanca sahip çıkın dedim

Atatürk’ün çizdiği yoldan ayrılmayın dedim.

Kemalist bir nesil yetiştiğini görmenin kıvancı ve umudu daha da artmış bir insanın sevinci ile o çocukları aracımdan inerek tek tek alınlarından öptüm.

Bayramınız kutlu olsun çocuklar

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found