SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
İktidarın değil, devletin hizmetinde Valilerimiz
Antalya Ekspres

Babam rahmetli M. Ali Keskin’in 1989 yılında yayınlanan ve Osmanlı’dan günümüze (1390/1990) Anadolu’nun çeşitli kentlerinde ve İzmir’de görev alan valileri kronolojik bir dizinle yazdığı İzmir Valileri*adlı kitabı büyük ilgi görmüştü. O kitap, Osmanlı döneminde saraya biat eden, çeşitli şehirlerde valilik yaparken İzmir’e sürgüne gönderilen valilerin ne şartlar altında hizmet yaptıklarını, İzmir’e ne gibi kalıcı eserler bıraktıklarını göstermesi bakımından anlamlı bir eserdir.

Şüphesiz bugünün Türkiye’sinde de isimleri ile yaşayacak eserler bırakmış valilerimiz vardır. Devletin gücünü halkına güzel hizmetler vererek gösteren valilerimiz de çoktur.

Babam, kitabındaki valileri kişiliklerine, yeteneklerine göre sıfatlandırmış.

‘İnsan Vali’, ‘Devlet Vali’, ‘Sanatçı Vali’, ‘Sporcu Vali’, ‘Sert Vali’, ‘Sessiz Vali’ Bu da kitaba okunurluk katmış. Bu sıfatları hak etmiş ülke genelinde onlarca vali adı yazabiliriz ama unuttuklarımıza saygısızlık olur.

Size, babamın İzmir Valileri adlı kitabından, bazı valilerin hangi özellikleri ile bilindiklerini çok kısa alıntılarla ifadeye çalışayım. Hepsi rahmete kavuşmuş olan valilerimizin özelliklerinden ders çıkaracak çok sayıda yöneticimiz olacaktır şüphe duymuyorum

-Örneğin, İzmir Valisi Fazlı Güleç, makam odasının kapısına ‘Vurmadan Giriniz’ yazdırtan validir.

-Vali Mehmet Fuat Tuksal çok titiz bir yönetici olacak ki, misafirleri ile serçe parmağı ile tokalaşırmış!

-İzmir’in en ünlü valilerindendir. O da çeşitli şehirlerde valilik yapmıştır. Halil Rıfat Paşa (Adı İzmir’de bir semte verilmiştir) hizmetin hızlı ve adil yapılması gerektiğini gösteren şu sözü ile bilinir:

‘Tatbik eden, icra eden, karar verenden daha kuvvetlidir’

-Yalnız İzmir için değil, Türkiye için önemli bir isimdir. Midhat Paşa Tuna Valiliği döneminde camiden önce okulun önemine dikkatleri çekmiş, döneminde bir çok okul yapılmıştır. Fakat şu sözleri insanlık tarihine geçecek anlamda ve güçtedir.

‘Ben işbaşında bulundukça, karşımdaki hükümdar dahi olsa, fikirlerine zıt olan düşünce ve kanaatlerimi ortaya koymaktan hiçbir zaman tereddüt etmedim. Dünyada hükümdar makamlarını işgal edenlerin etrafında bulunanlar, hükümdarın yüzüne karşı daima gerçeği söyleyebilmek cesaretinde bulunsalardı pek çok felaketin önü alınmış olurdu.’

-Vali Esat Paşa, halk yoksulluk içindeyken,  maaşını 150 bin kuruştan 50 bin kuruşa indiren bir devlet adamıdır.

-İzmir’de termal turizmi başlatan, bugün çok sayıda yabancı turistin İzmir’de şifa bulmasına olanak sağlayan tesisleri açan Vali Hüseyin Öğütçen, bir dönem Antalya Valiliği de yapmış, ‘Dağlarında kar, yaylalarında bahar, plajlarında binlerce insan var diye nitelendirdiği Antalya’ya da birçok eser kazandırmıştır.

- Polis romanlarından hoşlanan ve ara sıra şiir yazdığı bilinen İzmir Valilerinden Turgut Eğilmez’in, Vali Konağı’nı basıp kurşunlayan bir teröristin kurşunlarından makamında değilken, namaz kıldığı salondan giren 9 kurşundan hiçbir yara almadan kurtulduğunu İzmirliler de bilir.

-İzmir’de CHP iktidardadır. Demokrat Parti de güçlenmektedir. Ülkede önce belediye sonra da genel seçimler yapılacaktır. İzmir Valisi Refik Şefik Soyer ve tüm yöneticiler CHP iktidarına destek vermekle itham edilmektedir. Seçimleri yine CHP kazanır. Refik Şefik Soyer daha sonra emekliye ayrılır ve şu ibret alınacak sözlerle halkın karşısına çıkar:

‘Ben Vali iken iktidarın değil, devletin hizmetinde idim’

(*) Mehmet Ali Keskin-İzmir Valileri (1390/1989)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found