SON HABERLER :
Engelli birey hayata gözlerini yumdu Yanan motor damacana su ile söndürmeye çalışıldı Manavgat'ta kumar baskını Örnek sürücülere plaket Yörex farkındalığı arttırdı
İzmir depreminin düşündürdükleri
Antalya Ekspres

Onlarca ölü, yüzlerce yaralı bıraktı. Yaşlılar toprak altından çıkarılırken sevindik, küçük çocukların cansız bedenlerini görünce kahrolduk. ‘Elimi tut bırakma’ diyen genç kıza annesini kaybettiği, kendisi ve iki yavrusu kurtulurken üçüncü yavrusu toprak altında can veren o genç kadına nasıl anlatılacaktı?

İzmir depremi birçok yapılması gerekeni ortaya çıkardı.

Bir kentsel dönüşüm uzmanı, eski bir binanın yıkılıp yeniden yapılmasının kentsel dönüşüm değil bina yenileme işi olduğunu söylüyordu.

Bir bilim adamı da kentsel dönüşümde sadece devlet, yerel yönetim işbirliğinin yetmeyeceğini vatandaşın da rant hırsından vazgeçmesi gerektiğine dikkati çekiyordu.

2020’nin ilk iş günlerinde Cumhurbaşkanı’nın ‘Şehir ve Güvenlik’ konulu bir toplantıda söylediği sözler dikkatimi çekmişti. Çok sevinmiştim o sözlere. İnşaat sektörüne ve onu denetleyenlere sesleniyordu Cumhurbaşkanı ve diyordu ki;

“Benim bir ricam var; o da şudur: Özellikle inşaatlarda küçük hesaplar yaparak şehirlerimize ihanet etmeyin. Yatay mimari ile hem kendi medeniyetimizi inşa etmiş oluruz hem de gerçekten şehirleşmenin ne olduğunu dünyaya gösterme imkânını bulmuş oluruz. Bu adımları kararlılıkla ve TOKİ ile Emlak Konut ile ortaklaşa atmamız lazım. Eğer atmazsak çok geç kalmış oluruz. Kibrit kutuları gibi dikilmiş binalarla bir yere varamayız. Biz göğe değil toprağa daha yakın olmanın gayreti içinde olmalıyız.”

Ben de Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri üzerine bugün canımızı acıtacak, yürekleri sızlatacak olası bir depremin, özellikle de İzmir’de Bayraklı semtindeki dikey yapılaşmadaki ısrarın ağır yaralar açacağına dikkatleri çekmek istemiş ve demiştim ki;

“İnşaat sektörünün en yüksek teşviki aldığı ve dikey yapılaşmanın son 5 yılda çılgınca arttığı ülkemizde mesela İzmir’in Bayraklı semti New York’un Manhattan bölgesine dönmedi mi? İstanbul’da yüksek katlı onlarca site yapılmadı mı? Ben hiç görmedim, siz hiç yatay mimari TOKİ konutları gördünüz mü? 10 kattan başlıyor TOKİ konutları 20-30 kata kadar çıkıyor. İstanbul ve Ankara’yı bilemem. Yine İzmir’den bir örnek vereyim. İzmir’in yüksek tepelerinden Uzundere’de yapılan toplu konutlar 20’şer katlı. Kibrit kutusu gibi konutlar. TOKİ evlerinin çatısından İzmir’e uçaktan bakar gibi oluyorsunuz.”

Demem o ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın daha önce büyük teşviklerle korunan inşaat sektöründeki dikey yapılaşma yanlışından dönülmesi ve yatay mimariye dönülmesi talebi güzel.

Yatay mimarinin kazanımları çoktur.

Mimarlar bunu iyi bilir.

Yeter ki uygulamada görelim.

Bu arada İzmir depreminde, İzmirlilerin yardımına ilk koşan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne Antalya sevdalısı bir İzmirli olarak teşekkür ediyorum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres