SON HABERLER :
Kepez'de 2+1 satılık daire icradan satılacak Konyaaltı'da 3+1 satılık daire icradan satılacak Muratpaşa'da 2+1 satılık daire icradan satılacak Antalyaspor - Trabzonspor: 1-1 Eşine şiddet uygulayan koca serbest bırakıldı
İzmir ve anılar
Antalya Ekspres

Antalya Ekspres’teki ilk köşe yazımda sizlere siyasi yazılar yazmayı sevmediğimi duyurmuştum. Yine o yazıda, bu köşede siyasete bulaşmayacağımı, yaşamdan, kültürden, sanattan, kimilerinin deyişi ile çiçek böcekten söz edeceğimi belirtmiştim. Antalya siyasetine çok uzağım. Sorun bana hangi partinin il başkanı kim bilmem. Bu tutumum İzmir’de 1970’li yıllarda girdiğim gazetecilik mesleği ile başladı ve devam ediyor.

Gazete ve ajanslarda çalışırken sadece Ege gezilerinde liderleri izleme görevi verilirdi. O yıllar uçan gazeteciler değildik. Liderin seçim otobüsüne tıkılır, lider nereye biz oraya gider izler, cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler olmadığı için bulduğumuz postaneden haberimizi yazdırır, fotoğrafı da telefaksla merkeze gönderirdik. Benim alanım ekonomi muhabirliği idi ve severek çalıştığım bu alanda; sokakta 30, gazete mutfağında ise yönetici olarak 12 yıl görev yaptım.

O yıllarda politika muhabirliğini tutku ile yapan gazeteci kardeşlerim vardı. Bugün İzmir milletvekili olan Atilla Sertel, Silivri’de yıllarca tutuklu kalan İzmir eski milletvekili Mustafa Balbay, İzmir eski milletvekili ve Çalışma Bakanı olarak görev yaptığı yıllarda çalışanların sosyal yaşamlarını iyileştiren yasaların altında imzası olan Hakan Tartan gazeteci kökenlidir. Bu dostlarım, daha gazeteci iken hangi mahallede hangi delegenin o partinin kongresinde hangi adaylara oy vereceklerini isimleri ile bilirlerdi. Öyle ki, lider gezisinde konakladığımız otellerde bu arkadaşların ezbere bildikleri parti delegelerinin hangi milletvekili adaylarını destekleyeceklerine kadar her konuda tartıştıklarını, hatta bu arkadaşları ‘yatın artık, yarın sabah erkenden Ödemiş’e gideceğiz’ diye uyardığımı anımsarım.

Allah uzun ömür versin bu meslektaşlarım bu görevlerinde de gazetecilikte olduğu gibi çok başarılı olmuşlardır.

***

İzmir Çeşme’de tatildeyiz. Ata, Dede ve Baba toprağı İzmir’e her gelişimde kendime söz veririm. 10 yıl önce terk ettiğim İzmir’i bu kez karış karış gezeceğim diye. Bir türlü gerçekleşmez bu isteğim. Gezemesem de açarım arşivimi, Dinçer Sümer’in aşağıdaki şiiri ile gezer dururum İzmir’imi...

 

DOKTOR BANA İZMİR YAZ

doktor ben iyi değilim

bana iki tertip İzmir yaz

yüreğim darda bozgundayım

tütünüm acı tütmekteyim

çatalkaya’nın dumanı gibi

bak benzim külbeyaz

doktor binsem bu gece trene

inerim İzmir’e gün ışırken

seçerim denize en yakın masayı

önce martılara gemilere günaydın derim

iskele kahvesinin tavşan kanı çayı

ve yahudi böreğiyle kahvaltı ederim

sonra kalkar yürürüm kendi keyfimce

saparım kemeraltı çarşısına

hisarönü havra sokağı tilkilik

gezer dolaşırım aylak avare

mavi ülkesidir ilk gençliğimin

kahramanlar mahallesi ve basmane

derken sökün eder anılarım

doktor gör bak nasıl özlemişlerdir beni

ve nereden duymuşlarsa geldiğimi

sarışıp koklaşıp hasret gideririz

ah başımın üstünde dönen akça martılar

geldiğimi anılarıma siz mi müjdelediniz

gülme doktor anıların da canı var

ve anılar hayatın ziynetleridir

eski gümüş kemerler, elmas küpeler gibi

aşklarım, anılarım ve İzmir

ya has ipek bir gömlektir benim için

ya da taş bir plak şimdi...

doktor bana iki tertip İzmir yaz...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres