SON HABERLER :
‘Turizm ekonomisi paylaşılmalı' İki lüks gemiyle 2 bin turist geldi Derbide 7’inci randevu Dev dalgalarla tehlikeli balık nöbeti 2 motosiklet çarpıştı: 1 ölü
Kassandra
Antalya Ekspres

Anadolu, antik çağda kadınların da yönettiği bir uygarlıklar mozaiğidir desek abartmış mı oluruz? İnsanlık tarihinin ilk kadın belediye başkanı Pergeli PlanciaMagna, ilk kadın kahin‘Eryhtrai’li (İzmir/Çeşme/Ildır) Sybil ve Truvalı Kassandra aklıma bir çırpıda gelen isimler. Bu yazımda sizlere Kassandra’yı tanıtmak isterim.

Kassandra, Apollon tarafından geleceği görme yeteneği verilmiş güzel bir kızdır. Rahibe olmak için bakire kalmayı tercih eden Kassandra’nın en büyük arzusu geleceğin bilgisine sahip olmaktır. Ona aşık olan tanrı Apollon, kendisiyle birlikte olması karşılığında ona bu yeteneği vereceğini söyler ve Kassandra da bunu kabul eder. Ancak Kassandra bu ayrıcalığı elde ettikten sonra kararından vazgeçip sözünü tutmaz ve Apollon tarafından lanetlenir. Artık o çok istediği yeteneğe sahip olmuştur ancak olacakları görmesine rağmen kimseyi inandıramamaktadır.

En ünlü kehaneti şüphesiz Troia Savaşı için söyledikleridir. Kentin bir kadın yüzünden felakete sürükleneceğini, Paris’in öldürülmesi gerektiğini, ‘Tahta At’ın içeriye alınmamasını kısacası savaştan önce yaklaşan felaketi ve bu sona neden olacak herşeyi herkese anlatmış fakat tüm çabasına rağmen doğruyu söylediğine kimseyi ikna edememiştir.

Kentin alınışından sonra Athena Tapınağı’na sığınır. Sonrasında ise esir olarak Agamemnon’a verilir. Onunla birlikte Mykenae Sarayı’na götürüldüğünde Agamemnon’un karısı Klytemnestra tarafından her ikisinin de öldürüleceğini söyler ancak çığlıklarına yine kayıtsız kalınır ve acılar içinde ölümü beklemekten başka elinden hiçbir şey gelmez.

Ödülü cezaya dönüşen bir kadındır Kassandra, çok istediği ve sahip olduğu yetiye lanetler okuyan bir kadın. Onun bu trajik hikâyesi farklı disiplinlerde pek çok kişiye ilham olmuş, hakkında çeşitli yazılar kaleme alınmasına neden olmuştur.

Uzağı gören bilinçli bir insanın olaylar karşısında yaptığı tespitlerine ve uyarılarına karşılık sözlerinin dinlenmemesi ve uyarılarının dikkate alınmaması, ilerleyen zamanda öngördüğü şeylerin gerçek çıkması, çağımızda Kassandra’nın Çığlığı terimiyle açıklanır.

Önümüzdeki yazı, dünyanın ilk kadın belediye başkanı Pergeli Plancia Magna.

2018 yılında mezarı ortaya çıkarıldı. Servetini Perge’nin kalkınmasına döken kadın olarak bilinir, ancak Perge halen Unesco Kültür Mirası’na alınmayı bekler.

Cuma’ya...

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres