SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Kayıtsızlık!
Antalya Ekspres

Tatile geldiğimiz İzmir Çeşme’yi çok bozulmuş gördüm. İstanbul sermayesi ile palazlanan, balıkçının yanına etçi, kumrucunun yanına bangır bangır arabesk müzik yayan çarşı içindeki o eski pavyon görünümlü barlardan söz etmeyeceğim. 40 metrekarelik bir taş evin 2 milyon liradan satıldığı, mezarlık yanına konuşlanmış butik otelleri ile ünlü Alaçatı’dan da söz etmeyeceğim. Derdim, Bodrum gibi Çeşme’de de kayıt dışı ekonominin kök salması. Adam dükkân açmış, pos makinası yok, fiş istiyorsun hak getire. Yıllarca Çeşme’de bir derginin editörlüğünü yaptım. Çeşme’yi, Alaçatı’yı bu kadar sahipsiz görmedim.

Kimi ekonomistlere göre kayıt dışı ekonomi, devletten saklanan faaliyetler sonucunda oluşan bir ekonomi. Kimileri de kayıt dışı ekonomiyi ‘Merdivenaltıekonomi’ diye yorumluyor. Her ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Çok gerekçesi var kayıt dışılığın.

Yok, efendim vergilerin yüksekliği, yok efendim denetimsizlik vb.

Kayıt dışının olmazsa olmazları; Enflasyon, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve siyasal nedenlerdir.

Sen, ben vergi verirken, kayıt dışılıkla haksız kazanç sağlayanlara yol göstermek nerede görülmüştür?

Biraz daha araştırdım.

Kayda girmese de1950’lerde yüzde 50 olduğu ileri sürülen ekonomi içindeki kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin hacmi 2016 yılında 38 katrilyona, kayıtlı ekonomiye oranı ise yüzde 24’e gerilemiş.Ekonomistlere ve çeşitli kaynaklara göre, kayıt dışı ekonomi2023’e gelindiğinde yine yüzde 24/25’lerde dolaşacak.

Daha da araştırdım!

Türkiye bu kayıtdışı oranıyla 34 OECD ülkesini geride bırakmayı başarmış. Türkiye ekonomisinin yüzde 28.72’si (2016) kayıt dışı. İkincilik yüzde 28.70 ile Estonya ve yüzde 28,10 ile Meksika’da. ABD yüzde 7.95, İsviçre ise yüzde 8.07’lik kayıt dışı ekonomi oranıyla son sıralarda yer alıyor.

Vergileri azaltmakla, ekonomiyi büyütmekle bile önüne geçilemeyen bu kayıt dışılık karşısında devletin kayıtsız kalması beklenemez.

Ama insanımızda ahlak ve vicdan yoksadevlet ne yapsın?

***

Yazıyı bugün 104’üncü ölüm yıldönümünde andığımız ve Mustafa Kemal Atatürk’ü devrimci ve idealist fikirleri ile etkileyen büyük şair Tevfik Fikret’in ‘Hanı-ı Yağma’ adı uzunca şiirinin bir bölümünden alıntı ile noktalayalım.

‘..Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını

Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini

Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini 

Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini.

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin..’

Siz de kayıtsız kalmayın lütfen!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres