SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Körleşme!
Antalya Ekspres

İnsanoğlu yüzyıllardır tanrıya dönüştüreceği varlıklara ihtiyaç duyar. Bunun örneklerini uzak ve yakın tarihimizde bolca gördük. Bu varlık politikacı da olur, asker de. Film yıldızı, dolandırıcı ve sporcu da olur. Hatta aziz ve amansız haydut da olabilir. İnsan denilen varlığın o tanrıyı çok sevdiğinden değildir bu ihtiyaç; korku, güce dayanma, güçlüden yana olma duygusudur.

Popülerliğin sunaklarına oturtulan ve adeta tapılan bu kişiler Fransızların deyimi ile aslında yeryüzü için birer ‘Kutsal Canavar’dır. İnsanlığı felakete, milyonlarca insanı ölüme götüren kutsal canavarlardır. Oysa tanrı, insanoğluna düşünsün diye akıl, harekete geçsin diye el, yürüsün diye ayak vermiş. İyi karar verip uygulamaya koysun diye beyin!

Nobel ödüllü yazar Elias B.Canetti’nin iki önemli yapıtı bulunuyor.

Biri ‘Körleşme’, diğeri de ‘Kitle ve İktidar’.

Canetti, Nazi faşizminin ayak seslerini Körleşme adlı romanla duyurur.

Kitle ve İktidar’da ise bir ‘iktidar’ simgesi olan Hitler’e bağnazlık derecesinde itaat eden kitlenin iktidarla birlikte birbirlerini nasıl çoğalttıklarını sosyolojik yönden inceler, irdeler.

İnsanlar arasında ‘emir’ ve ‘itaat’ ilişkisinin nasıl biçimlenerek saldırganlık mekanizmalarına dönüştüğünü bu kitapta görürsünüz. Sonucunda emredilen kişide bir itaat saplantısı oluşur. Düşünme, yargılama ve karar verme güdüleri yok olur.

Televizyonların açık oturumlarında öğretim üyesi bilim adamlarının, hatta rektör kimliği ile tartışmaya girenlerin söylemleri dikkatinizi çekiyordur. Bu öğretim üyelerinin eleştirilere bilim, sosyoloji, akıl ve mantık çerçevesi içerisinde cevap vermek yerine, siyasi parti sözcüsü gibi karşı çıktıklarını da izliyorsunuzdur. Bu duruma o kişilerin temsil ettikleri eğitim kurumlarının yüksek kurulları ne diyor acaba? Ben bu gidişten ürküyorum, sizi bilemem.

Bir bilim adamının ilim-bilim gömleğini çıkarıp hâkim-savcı cüppesi giyerek devam eden mahkemeler konusunda ahkâm kesmesi, suçu ispatlanmamış kişileri mahkûm etmesi, hem yargıya müdahaledir, hem de bir insanlık suçudur. Bilim adamları bunu bilmiyor mu?

Demokratik ülkelerde hâkim ve savcılar gibi bilim adamları da iktidar ya da muhalefetin yandaşı değildir, olamaz da. Zira insanlık bu iki kuruma saygısını ve güvenini kaybederse o ülkede işler çığırından çıkar.

Birkaç gündür, rektör atamaları ile başlayan atışmalar, sonunda üniversite gençliği ile güvenlik güçlerini karşı karşıya getirdi. Herkes yaptığı işe, sarf ettiği söze dikkat etmeli. Hiç kimse kuşku duymasın, ülke gençliği aşırı uçlara artık itibar etmiyor. Gençler, eğitim, iş ve aş peşinde. Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması ile başlayan olaylar bana 12 Eylül 1980 darbesinin karanlık günlerini hatırlattı. 60 ihtilalini, 12 Eylül darbesini, 12 Mart’ı, 28 Şubat’ı ve 15 Temmuz gibi darbe girişimlerini, öncesini ve sonrasını birebir yaşamış olan bu ülkenin bir ferdi olarak diyeceğim şudur. Ülkenin gençliğini güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirmeyin. Bundan siyasi çıkar beklemeyin. Lütfen körleşmeyin!

***

AFORİZMALAR

Anlamak için önce düşünmek gerekiyor, düşünmek için de ısrar etmek.

Aristoteles’e sormuşlar;

“Lider için, adalet mi daha önemli, cesaret mi?”

Aristoteles, fazla düşünmeden cevaplamış: “Adaletin olduğu yerde, cesarete gerek kalmaz.”

Avukatlık onuru... Bu bir eleştiri değil, bir tespit!

Fransa’da 1800’lü yıllarda yaşamış, yoksulluk içinde ölmüş Avukat Berryer’e genç meslektaşları sormuş; “Üstat, elinize o kadar çok fırsat geçmiş ve önünüze o kadar çok altın dökmüşler ki, hiçbirini almamışsınız, neden?”

Avukat Berryer, mesleğin onuru ile ilgili çok güzel bir cevap vermiş; “Almak için eğilmem lazımdı. Bir türlü eğilemedim!”

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres