SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Köyler boşalırken!
Antalya Ekspres

İzmir Ticaret Borsası’na uzun yıllar başkanlık etmiş, ülke tarımının sözü dinlenen isimlerinden biri olan Tuğrul Yemişçi, 83 milyon 600 bini aşan nüfusumuzla ilgili olarak, “Şimdi muasır medeniyete mi erdik?” diye soruyor.

Nüfus içindeki kırsal nüfus payının yüzde 7’ye gerilediğine dikkati çeken Tuğrul Yemişçi bu gerilemenin hayra alamet olmadığını söylüyor. Zira en basit bir örnekle, köylerde genç nüfusun hızla azalması kırsalda çiftçilikle ilgili tarım işçisi bulmayı zorlaştırıyor. Durum böyle olunca çiftçi, yakın ilçelerden ya da şehirlerden işçi getirmek zorunda kalıyor. Her ne kadar tarımda teknoloji önemli olsa da yine de emek gücüne ihtiyaç her zaman var. Bu da tarımda girdi maliyetini artıran önemli bir unsur. Tuğrul Yemişçi, sormaya devam ediyor;

“Peki, şehirli nüfus artınca gelişmiş mi oluyoruz?”

Şehirli nüfus arttıkça gelişmişlik yerine gerilemenin daha da hızlandığını belirtiyor Tuğrul Yemişçi ve ülkenin geldiği durumu şöyle anlatıyor;

“Şehirlerin çeperlerindeki sıkıntılı yerleşimlere insanımızı sıkış tepiş yığıp oraları da kırsala çevirdik. Güzelim Anadolu köylerimizdeki gelenek, örf, saygı ve sevgiyi orada bıraktık. Büyük toprak sahibi olmaya gerek olmadan kendi küçük alanında, bahçesinde, sebzesi, meyvesini üreten tavuğu, eti, sütü olan, üreten köylüyü, her şeyi parayla satın alan tüketici topluma ekledik. Hani bugünlerde tarımsal üretimde meyve, sebze ve gıda fiyatları gündem oldu da aklıma takıldı. Yaşayarak şahsen öğrenmiş oldum. Köyleri boşaltıp mevcut kentlere yığmakla mesele çözülmüyormuş. İlk önce altyapısı düzgün olan yerleşim yerlerini planlı şekilde oluşturarak, nüfus hareketini yönlendirerek yapmak gerekliymiş. ‘Sanayiye işçi bulalım, sanayileşelim, gelişmiş ülke olalım’ demekle olmuyormuş.

Ayrı bir garabet de şu. Verimli, sulu tarım alanları kazanabilmek için yıllardır sulama tesisleri, barajlar yapıp tarım alanlarımızdaki verimliliği artırmak için hükümetler yatırım yapıyorlar değil mi? Keban’dan tutun, GAP içinde yer alan Atatürk Barajı’na kadar yüzlerce tesis. Peki, mevcut verimli tarım ovalarını beton yığınına döndüren de biziz. Mevcudu koruyup ilave yapmak mı akılcı yoksa eldekini heba etmek mi?

Tarımın gelişimini göz ardı ederek, şehirlerdeki nüfusu artırarak oralardaki altyapı, ulaşım, konut, okul ve en önemlisi toplumsal huzur ve güvenlik gibi konuları ağırlaştırmanın maddi manevi yükü çekilemez hale gelmiyor mu?”

Yaşamını ülke tarımının büyümesine, modernizasyonuna adamış bir tarım uzmanının uyarılarını dikkate almak zorundayız.  Köyden şehirlere göçü kalıcı tedbirlerle durdurmalı, en azından azaltmalıyız. Çiftçiyi mutlaka desteklemeliyiz. Hem köyü, hem de çiftçiyi yalnızlaştırmamalıyız. Şehir nüfusumuz artıyor diye sevinmeyelim, zira muasır medeniyet şehir nüfusunun artması ile değil, nüfusun kalitesiyle alakalı.

Saygılarımla...

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found