SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Küllerinden doğmak!
Antalya Ekspres

İzmir’i günlerdir esir alan alevler insanın canını acıtıyor. Antalya’da yaşayan bir İzmirli olarak gözüm kulağım İzmir’de. Yangınlar söndürülsün, yaralar sarılsın istiyorum.

Binlerce hektar alan orman yandı, halen yanıyor. Ormanlar yanarken içinde kaçacak yer bulamayan canlıları da düşünürsek!

Çok yangın haberi yazdım. Bir ıslık sesi duyarsınız ağaçlar yanarken, acı yüklü.Yanan börtü, böcek, yaban hayvanlarının canhıraş feryatlarını duyarsınız.

Muğla’da başlayan yangınlar daha sonra İzmir ve ilçelerine sıçradı.Sabotaj mı, ihmal mi? Ne olursa olsun bu katliamların hesabı sorulmalı.Sorumlular görevlerini tam yaptı mı? Araştırılmalı, istifa ise istifa!

Sosyal medyanın kirli kullanımına gözümü kapatırım. Ama bazençok duyarlı paylaşımları da takip ederim.Hele bir meslektaşım bu işin önderliğini yaparsa kıvancım daha da artar.

Meslektaşım, deneyimli gazeteci/yazar Gönül Soyoğul,İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'in yanan orman alanlarının yeşillendirilmesi için kampanya başlatacağı ve İzmirlilerin önerilerini beklediği duyurusu üzerine, aklında olan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Soyer'e iletmeyi düşündüğü öneriyi sıcağı sıcağına yazmış ve sosyal medyadan paylaşmış. Bu önerisi de Dokuz Eylül Gazetesi'nde meslektaşları tarafından haber haline getirilmiş. Önerisi şu;

“Öncelikle başlatılan bu kampanyanın yanında olduğumu, hem yüreği yanmış bir İzmirli hem de bir gazeteci olarak buradan bildiririm. Kuşkusuz pek çok yaratıcı, bilgilendirici öneri gelecektir ve yüreği yanmış her İzmirli bu kampanyaya olan katkısı, elinden gelen en iyi şekilde yapacaktır. Yanan ağaçların yerine yenileri dikilecektir, kuşkum yok. Ama ölen canlıların, kuşların, yaban hayvanlarının canı geri getirilemeyecek maalesef, ne yazık ki. ‘Can kaybı yok’ söylemlerinin ne kadar yanıltıcı olduğunu hatırlatmak, o canların yanarak can verdiklerini hiç unutturmamak için önerim, (İlk aklıma gelen yer) Kültürpark’a bu konuda bir heykel dikilmesidir. Anıt yapılmasıdır. İzmir’in ilk yangınından/küllerinden doğan Kültürpark’a yapılacak bu anıt, İzmir’imizin her canlının dostu/koruyucusu olduğunun da bir simgesi olacaktır. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadardır. Kolay gelsin dağlarında çiçekler açan İzmir’im, benim güzel, yaralı, yalnız kentim.”

Gönül Soyoğul, önerisine destek verenlere, bu önerisini haberleştirerek daha fazla kamuoyu yaratmasına fırsat veren meslektaşlarına bir de teşekkür yazısı paylaşmış.  O da şöyle:

“Hızınıza hayranım, müteşekkirim sevgili arkadaşlarım. Destekler, beğeniler için de herkese gönülden/yürekten teşekkürler. Acıyı paylaşmaktan, birbirimizle dayanışmaktan daha güzel, daha huzur veren başka bir şey yok bu dünyada. Sağ olun. Hemen belirteyim ki bu öneriler Büyükşehir'de toplanacak ve öncelik sırasına göre değerlendirmeye alınacaktır muhtemelen. Ayrıca yağacak yüzlerce önerinin hepsinin kabul edilmesini beklemek de doğru değil, mümkün de değildir. Önceliğin mutlaka 'bir daha yangınların olmaması, olduğunda hızla müdahale edilmesi' üzerine hazırlanan projelere verileceğine de eminim. Benim önerimin önceliği yoktur, eğer kabul edilirse dayanışmanın ve bu acıların bir daha yaşatılmaması adına bir saygınını sembolü olacaktır, bilgilerinize.”

İzmir yeniden küllerinden doğacak.

Yüreğine sağlık meslektaşım.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres