SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Laf değil iş üretelim
Antalya Ekspres

Meşhur bir Kızılderili sözüdür;“Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı.Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık!”

Bugün 22 Nisan Dünya Günü.Yarın 23 Nisan Çocuk Şenliği.

Çıkın sokağa sorun bakalım:‘Dünya Günü nedir?’

Çoğumuz bilmeyiz.

Neden?

Çünkü yaratmaktan çok tüketmeye alıştırılmışız.

Çünkü unutuyoruz.

Çünkü öğrenmiyoruz.

1970 yılından bu yana 174 ülkede kutlanıyor.Kutlanıyor zira temiz bir dünya isteniyor.Dünya Günü’nde başka hangi konular ele alınıyor?Salt çevre mi?

Hayır.

-Yoksulluk

-Açlık

-Ormanların katledilmesi.

-Nükleer Santraller.

Dünyadaki en önemli çevresel sorun iklim değişikliğidir.İklim değişikliğine tesir eden en önemli etken ise kömür tüketimidir. Türkiye’de kömürle çalışan 22 termik santral var. Bu santrallerinyüzde 98’i deniz suyu, yılda 6,5 milyar metreküp su çekiyor.

Türkiyemevcut enerji politikalarını değiştirmeli.Aksi takdirde dünyada havayı kirleten 5 ülkeden biri olacağımız öne sürülüyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.Güneş ve rüzgâr enerjileri en büyük servetimiz.Kyoto protokolüne göre karbon sürümünü yüzde 5’in altına çekmemiz gerekiyor.Oysa 1990’a göre karbon sürümümüz yüzde 133,4 olmuş!

Şirketlerinönü açılmalı.Pek çok şirketinrüzgârve güneş enerjisi kurmaya hazır olduğunu biliyoruz.

Başka toprak, başka hava, başka ‘su’ yok!Başka dünya yok!Bütün bunları bildiğimiz halde, üstünde yaşadığımız yerküreye dostça davranmıyoruz,

Zaman yitirmeden harekete geçelim!

Lütfen.

Yarın 23 Nisan.

Çocuk Şenliği yapıyoruz.

Çocuklarımızdan ödünç aldığımız dünyamızı koruyalım.

Laf değil, iş üretelim!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres