SON HABERLER :
Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor Antalyaspor'un gençleri yıldızlaştı
Para yok, huzur yok!
Antalya Ekspres

2019’da yerli/yabancı şirketlerin iflas ilanlarını bolca duyduk, duyuyoruz.

En sıcak örnek Thomas Cook. Türkiye’nin en büyüğü iflas etti denildiğindede artık şaşırmıyoruz. Zira her şeyi kanıksanan bir dünyada yaşıyoruz.

Türkiye’de 2019’da iflaslara küçük ve orta boy işletmelerin de katılacaklarını söyleyen bankacı dostlar haklı çıkıyorlar. Bu kuruluşların bankalara borcu çok büyüdü.

Bankacılık Denetleme Kurumu rakamlarına göre 2018’in ilk yarısında KOBİ’lerin bankalara borcu 540 milyar lirayı aşmış durumda. KOBİ denilen bu kesimin iflas anlaşması gibi bir lüksleri yok! Onların kepenklerini indirmesi iflasın ilanıdır.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi 2017 verilerine göre 42 milyon vatandaşın bankalara borcu 573 milyar lira.

Hele 470 milyar dolar gibi bir dış borcumuz var ki!

Önümde bir araştırma kuruluşunun raporu duruyor. Öyle yabancı gazetelere, dergilere milyon dolar verir, kendinizi ilerici, barışçı, ekonomisi güçlü diye cilalatırsınız ya öyle değil bu araştırma kuruluşu.

Bu kuruluşa para/güç sökmüyor. Kar amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu; Economicsand Peace Institu (EPI).

EPI her yıl barış eğilimleri, ekonomik değerler ve barışçıl toplumların gelişimi konusunda derinlemesine bir analiz yapıyor. Rapor, Küresel Barış Endeksi (GPI) olarak bilinirken, 23 niteliksel ve niceliksel gösterge dikkate alınıyor.

EPI, 2017 için dünyadaki nüfusun yüzde 99,7’sini oluşturan 163 bağımsız ülkeyi araştırma kapsamına almış. Raporun özet bölümünde şu görüşlere yer verilmiş:

“Avrupa en sakin bölge olarak görülüyor. ABD dahil 68 ülke kötüye gidiyor. Avrupa, dünyanın en barışçıl bölgesi olmayı sürdürüyor. Sahra altı Afrika, Ortadoğu ve Kuzey Afrika barıştan uzaklaşıyor. En huzurlu 10 ülke: İzlanda, Yeni Zelanda, Portekiz, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Kanada, İsviçre, İrlanda ve Japonya.

Türkiye, Kolombiya ile birlikte huzurlu ülke sıralamasında 146’ncılığı paylaşıyor. İran Türkiye’nin 17 basamak üzerinde.Türkiye’nin altındaki huzursuz ülkeler: Rusya, Ukrayna, Suriye, Irak, Sudan, Yemen, Libya, Somali, Afganistan ve Lübnan.

Borç batağındayız, diğer yandan huzur sıralamasında da 163 ülke arasında 146’ncı sırada yer alıyoruz.

Bir kapitalizm aforizması: Para varsa huzur var!

                                                                                                                           ***

- Bugün Mevlana’nın 812’nci doğum yılı olduğunu,

-Mevlevi tarikatını kendisinin değil oğlu ve halifesinin kurduğunu,

-Mevlevilerin Kurtuluş Savaşı’nın en büyük destekçileri olduğunu,

-Yeşil İstiklal Madalyası ile ödüllendirildiklerini,

-UNESCO’nun, Sema Dansını korunması gereken dünya kültür mirasları listesine aldığını,

Biliyor muydunuz?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres