SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Sanat cesaret ister, cesaret yürek
Antalya Ekspres

Fıkra bu ya! Franz Schubert’in Bitmeyen Senfoni adlı eseri seslendirilecektir.

‘Bitmeyen Senfoni neden bitmez?’ O ülkenin devlet başkanı Kültür Bakanı’na talimat verir. ‘Git dinle, izlenimlerini rapor et’ Kültür Bakanı gider, dinler ve raporunu arz eder:

“Orkestrada altı tane obuacı var 40 yılda bir zortluyorlar, sonra boş boş oturuyorlar.

Bunların işten atılması lazımdır. Şef denilen adamı suçüstü yakaladım bir şey çalmıyor.

Beni görünce değnekle havada ıslık çalmaya başladı. Sanki çocuk kandırıyor.

Kimin torpiliyle işe sokulduğunu araştırıyorum. Piyanocuyu takdir ettim. Plaket verdim.

Hem bir kişi hem de masraf olmasın diye sandalyede bile oturmuyor, tabureyle idare ediyor. 18 tane kemancı saydım. Hepsi aynı hareketi yapıyor. Lüzumsuz israf, bence iki tanesi yeter. Sordum soruşturdum 16’lık notalarla çalıyorlarmış. 8’lik nemize yetmiyor. Ben denettim bir fark göremedim, gayet güzel oluyor. 16’lık çalanlara boşuna maaş ödemenin manası yok. Asgari ücretliler aynı işi görür.

Kemanın büyüğünü çalanlar gıy gıy sürtüyor. Sonra onlar duruyor üfleyenler Vort Vort aynısını tekrarlıyor. Hâlbuki hepsi aynı anda çalsa 2 saatlik konser 1 saate iner. Böylece hem bilet fiyatları yarı yarıya ucuzlar hem de salonda elektrik tasarrufu sağlanmış olur. Bestekârı maalesef lakayt bir adamdır. Kendi konserine bile gelmemiş. Tensip buyurursanız gerekli kaydırmaları yapıp Bitmeyen Senfoni’yi seçime kadar bitiririz. Arz ederim.”

Devlet Opera ve Balesi ödeneklerinin, opera ve baleye halkın fazla ilgi göstermemesi nedeniyle kesileceği haberi bana bu fıkrayı anımsattı. Haberin muhalif medyadaki yorumu ise şöyleydi: ‘Opera ve Balenin bir yıllık bütçesi, sarayın bir aylık masrafına eşit!’

Ne diyeyim; ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’

 

***

Hep başka şeylere takılıyoruz, kendi hayatımızı yaşayamıyoruz.

Sonra da “Hayatım boşa geçti!” diyoruz. “Keşke şöyle olsaydı!”  ya da olmasaydı diyoruz. Oysa “Keşke” yoktur; Yaptıklarımız ve Yapmadıklarımız vardır.  O’nun için de cesaret gerekir. Cesaret korkakların işi değildir. Cesaret, 28 Kasım’da ölümünün 19’uncu yıl dönümünde andığımız Melih Cevdet Anday’ın  “Sokağa Çıkıyorum” adlı şiirindeki gibi olmalıdır:

 

“Sokağa bir diyalog gibi çıkıyorum

Umurunda değilim gecenin

Gece Yarınki gecedir ve tanrıdır

Tanrının umurunda değilim.

Kimileyin seviyorum.

Sevmek kuşların

Bir an boş bıraktıkları ağaçtır

Ve yalnızlığın kırmızı yapraklara

Çalan büyüsünü duyuyorum:

Ey cesaret;

Hep dolu tut bardağımı. Sevgi ve umut

Birdir, yalnızlık ve cesaret bir.”

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found