SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
Sanatçı el öpmez, eli öpülür
Antalya Ekspres

Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından biri de Mustafa Kemal Atatürk’ün müziği saraydan alıp halka götürmesi olmuştur. Atatürk’ün direktifleri ile kurulan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) sanat adına, çağdaşlaşma adına bir büyük kazanımdır.

Bu yıl 120 yaşına giren Puccini’nin Tosca adlı operasını Mustafa Kemal Atatürk, ilk sahnelendiği 1900 yılından 13 yıl sonra, 1913 yılında genç bir ataşe iken gittiği Sofya’da izlemiştir. Opera tarihinde ‘Aryaların Efendisi’ olarak bilinen Tosca’da Atatürk’ü ağlatan bir bölüm vardır; “E Lucevan Le Stelle” (Yıldızlar Parlıyordu).

Neydi Atatürk’ü ağlatan?

Tutkulu bir aşkın arka planında tarihi ve politik ideallerin yer aldığı Tosca operasının ikinci perdesi  “Kahrolsun saltanat, yaşasın Hürriyet” sözleri ile açılır. Atatürk’ün içindeki Cumhuriyet ve bağımsızlık fikirlerinin bu bölümdeki vurucu sözlerle daha da ateşlendiği söylenir.

Tosca, ilk olarak 1900 yılında Toscana topraklarında sahne alır, sonra dünyayı dolaşır.

Atatürk’ün Tosca ile başlayan opera sevdası 200 yılı aşkın bir süredir önemli eserler veren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın kurulmasını sağlar.

Osmanlı’da ‘Musika-i Humayun’ adıyla saraya özel müzik yapan ve Cumhuriyetle birlikte Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası adını alan kurum 1924 yılında Atatürk’ün talimatıyla Ankara’ya getirilir. Orkestra artık saraya özel müzik yapmaktan vazgeçecek, halkın kültür ve sanat düzeyini yükseltmek amacıyla faaliyet gösteren, Anadolu’da konserler verecek bir sanat kurumu niteliğini kazanacaktır.

Müzik, Atatürk için bir tutkuydu. Dans etmeyi çok seven, balolara katılan bir liderdi. Müzik adına bakın neler kazandırdı bu topraklara...

1 Eylül 1924’te Musiki Muallim Mektebi’ni açtı. Sanatçı ve müzik öğretmeni yetiştirmek üzere Berlin, Paris, Budapeşte, Prag gibi Avrupa’nın önemli kültür şehirlerine yetenekli gençler gönderilmeye başlandı. Şehir Tiyatroları kuruldu. 1930’da İstanbul Opera Cemiyeti kuruldu.

Atatürk sinemayı da çok di. Dolmabahçe Sarayı’ndan çıkar yürüyerek Taksim’deki Elhamra Sineması’na film izlemeye giderdi. 1926/27’de Güzel Sanatlarla ilgili okulların açılmasına önayak oldu. Ressamlar onun döneminde yetişmeye başladı.

Cumhuriyetin 97’nci yılını kutlayacağımız şu günlerde Atatürk gibi kaç lider sayabilirsiniz?..

Şu söz Atatürk’ündür; “Sanatçı el öpmez, eli öpülür”.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found