SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Sistem dolandırıcıları!
Antalya Ekspres

Devlete ait binanın mührünü söküp, restore ettikten sonra çevredeki esnafa 1 milyon liraya kiraya veren,"MİT'çiyim" deyip resmî işleri için de 15 Temmuz gazisi olan kardeşini kullanan sahtekâr yakalanmış. Bu dolandırıcının eylemi bir dönemin Sülün Osman’ının ne kadar dürüst bir dolandırıcı olduğunu hatırlattı. “Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında” diyen, yerli RobinHood. Hani şu hırsızdan alıp yoksula veren RobinHood.

12 Eylül 1980 sonrası. Ne kadar emekli asker ve polis varsa inşaatçı olmuştu. Yap-Sat’çı bu eski komutanların kurucusu oldukları yapı kooperatifleri binlerce vatandaşı dolandırmıştı. Yine mevduatların aylık yüzde 12 faizle yükseldiği, Banker Kastelli ve daha yüzlercesinin insanların canlarını yaktıkları yıllara ne demeli. Her devir kendi zenginini yarattığı gibi, o devrin kendisine has dolandırıcıları da vardı.

Bu Sülün Osman Rahmetli Turgut Özal “Köprüyü satacağım!” diye tuttururken “Gelsin bana sorsun, köprünün nasıl satılacağını anlatayım kendisine” diyen kişidir.1962 yılında kaldığı cezaevinde “Alınteri ile Yaşamak!”adlı bir de konferans vermiştir Sülün Osman. Nasıl? Şaka gibi değil mi?

Sülün Osman’ın dolandırıcılık faaliyetleri 1940-60’lı yıllardaAnadolu’dan büyük kentlere, özellikle de İstanbul’a göçün arttığı döneme rastlar. O yıllarda yoksul halk taşı toprağı altın diye İstanbul’a göçmektedir. Cahillik ve kente uyumsuzluk egemendir. Sülün Osman bu dönemden yararlanmış, İstanbul’un tarihi yerlerini fıkra gibi yollarla vatandaşa satmıştır. Peki, Sülün Osman bu dolandırıcılık işinden servet mi yapmıştır? Hayır. Sırtını bir siyasi partiye ya da bir lidere mi dayamıştır? Hayır.

Aziz Nesin gibi dünya yazarına dava açan ilk kişilerden biridir Sülün Osman. Aziz Nesin “Kazan Töreni” adlı kitabındaki bir öyküde kendisi için, “Sülün Osman Pırrr” dediği için Aziz Nesin hakkında “Manevi şahsiyetini rencide suçu işlemekten” dava açmıştı. Polise her yakalanmasında ise yemin ettiğini ve harama hiç el uzatmadığını söyleyen kişidir Sülün Osman.

Hakkında yazanlara göre, O’nun tek talihsizliği, döneminde bugünkü kadar yaygın ve etkili bir medya olmamasıydı. Zira o toplu dolandıcılığa kalkışan biri değildi, ferdi çalışırdı! Gerçi buna dolandırıcılık da denmezdi. Kendisini akıllı sananları kandırmaktı. O bugünkü deyimle bir yurdum insanıydı. İçeri her girişinde “Uslandım” artık dese de hiç uslanmayanlardandı. Hiç olmazsa dolandırdığı kişiyi de kısa süreliğine de olsa mutlu ediyordu.

O’nun hakkında film çevrildi, kitap yazıldı. Günümüzdeki dolandırıcılarla kendisini kıyaslamaya kalksaydık herhalde bize de dava açardı.

Sülün Osman iyi ki bu günleri görmedi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres