SON HABERLER :
Korona virüste son durum Böcek: İhtiyaç sahipleri gıdalarına kavuşacak PTT önünde sosyal mesafe örneği Konyaaltı Belediyesi sahada maske kiti dağıtıyor Maaşını alabilmesi için yaşlı adama polis yardımı
Trajikomik bir durum!
Antalya Ekspres

Dönemin nizamını sorguladığı ve eleştirdiği için baldıran zehri içtirilerek öldürülen Sokrates’in yaklaşık 2500 yıl sonra, kurulan bir mahkeme ile yeniden yargılandığı ve suçsuzluğunun ilan edildiğini hatırlatayım.

"Bir şeyleri değiştirmek isteyen insan, önce kendisinden başlamalıdır" diyen Sokrates, vicdan ve izan yoksunu bir yargılamayla öldürülmüştür.
Kendisini yargılayanlar için; "Haksızlığa uğramak, haksızlık yapmaktan iyi, haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır" demiştir.
"Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez" ve "Tek bildiğim, hiçbir şey bilmediğimdir" gibi erdemli sözler de Sokrates’e aittir.

Tarih ve politika bilimcisiFloransalı Makyavel'indir şu sözler:

"İnsanlar akıl bakımından üç çeşittirler.
Kendiliğinden anlayanlar.
Kendilerine açıklanan şeyleri anlayanlar.
Ne kendiliklerinden, ne de başkalarının aracılığıyla açıklananları anlayanlar."

İçinde bulunduğumuz dönemdir bu.

Peyami Safa, "Kişinin isteği, şahsiyetini ortaya koyar" demiş.“Nasıl?” sorusuna şu veciz sözlerle yanıt vermiş:

"Ne istediğinizi söyleyin, ne olduğunuzu haber vereyim.
Bir darı tanesi mi istiyorsunuz? Siz bir serçesiniz.
Bir kuzu mu istiyorsunuz? Siz bir kurtsunuz.

Bir zafer mi istiyorsunuz? Siz bir kahramansınız."

O rektör

Bir televizyon kanalının düzenlediği açık oturumlarının değişmez ismi bir üniversite rektörü bilim adamının söylemleri sizlerin de dikkatinizi çekiyordur umarım. Rektör kimliği ile tartışmaya katılan kişininbilimselliği bırakıpiktidarını sahiplendiği siyasi partinin fikirlerini, eylemlerini savunduğunu görürsünüz. Bu öğretim üyesininmuhalefetin fikirlerine, bilim, sosyoloji, akıl ve mantık çerçevesi içerisinde cevap vermek yerine, adeta biriktidar partisi sözcüsü gibi hararetle karşı çıktığını da izliyorsunuzdur. İktidar partisinin savunuculuğuna, sözcülüğüne soyunan bilim adamının düştüğübu durum gerçekten komiktir!

Bu bilim adamınınilim-bilim gömleğini çıkarıp, hâkim-savcı cüppesi giyerek, suçu ispatlanmamış kişileri mahkûm etmesi, hem yargıya müdahaledir, hem de insanlık suçudur. Bilim adamı bunu bilmiyor mu?

Demokratik ülkelerde hâkim ve savcılar gibi bilim adamları da iktidar ya da muhalefetin yandaşı değildir, olamaz da. Zira insanlık bu iki kuruma saygısını ve güvenini kaybederse o ülkede işler çığırından çıkar. Hiç sevmediğiniz ABD Başkanı ve başkanları için savcılar korkulu bir rüyadır.

Sözünü ettiğim o rektörün bir videosunu izledim geçenlerde.

Cumhuriyet mitinglerinde konuşuyor. Yüzbinlere sesleniyor.Bugün övdüğü, fikirlerini cansiperane savunduğu iktidara o günlerde yükleniyor. Laiklik,  demokrasi ve özgürlüklerden söz ediyor. Bu nasıl bir değişimdir diye sormadan edemiyor insan.

Komik, gerçekten çok komik!

Trajikomik bir durum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres