SON HABERLER :
ANODEM yönetimlerdeki ‘sakat’ işleyişi masaya yatırdı Üniversite otoparkının inşaatı ilerliyor Ecem Şahin Muratpaşa'da Manavgat'ta orman yangını AKM'de viyolonsel keyfi
TÜSİAD’ın çağrısı!
Antalya Ekspres

Patronlar Kulübü TÜSİAD’ın resmi internet sitesinde ekonomik gidişle ilgili yaptığı bu kaçıncı çağrı bilemem. Bu çağrıya da parmak sallamak kimseye bir şey kazandırmaz. Milyonlarca kişiye istihdam, yüz milyarlarca dolarlık katma değer, üretim ve ihracat sağlayan sanayici ve iş adamlarını bir dinleyin.

41 yıl önce soğuk rüzgârların estiği gri bir ülkede yaşadığımı hatırlıyorum. Ülkede terörle birlikte ekonomik kriz de halkı canından bezdirmişti. Tüp yok, yağ yok, evlerde ampul de yok! Karaborsa almış başını gitmiş, enflasyon çift haneli rakamlarda. İşsizlik had safhada, üretim yok, sanayi daralmış, çarklar dönmüyor.

12 yürekli patron ortaya çıkıyor. Ekonomideki kötü gidişe dur diyecek tedbirlerin alınmasını isteyen bir ilan hazırlatıp, ‘Çağrı’ başlığı ile halka duyuruyorlar.

O günlerde anılan ismi ile Patronlar Kulübü olan TÜSİAD’ın bu “Çıkış yolu” başlıklı çağrısında kimilerine göre, hükümeti düşüren ‘Zehir zemberek!’ denilen uyarılar vardı. (Bugünkü TÜSİAD çağrısında da aynı uyarılar yer alıyor)

-Üretemiyoruz, geleceğimizden yiyoruz

-Enflasyonu durduramıyoruz

-Borç hazinesi tükendi

-İşsizlik büyüyor

Bu ilanların altına imzaları olanlar, TÜSİAD’ın kurucuları, Feyyaz Berker, İbrahim Bodur, Selçuk Yaşar, Osman Boyner, Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı, Sakıp Sabancı, Raşit Özsaruhan, Ahmet Sapmaz, Melih Özakat, Hikmet Erenyol ve Muzaffer Gazioğlu’dur.

İçlerinden sadece Osman Boyner ve Selçuk Yaşar’ın hayatta olduğunu biliyorum.

Hükümet düşüren ilanın yazıya alınmasının perde arkasını ‘TÜSİAD tarihçisi’ diye bildiğimiz gazeteci yazar, rahmetli Güngör Uras’ın kaleme aldığı yazılardan ve derneğin kurucularından Feyyaz Berker’in röportajlarından öğreniyoruz. (Daha geniş bilgiyi sosyal medya kaynaklarından öğrenebilirsiniz.)

Bana göre, o yıllarda, TÜSİAD’ın dernekler kanunu ile kurulmuş bir kurum olarak hükümete karşı tepki göstermesi beklenmezdi. Ayrıca bu başkaldırışın patronların işlerine zarar vermesi de kaçınılmazdı. TÜSİAD kurucusu Feyyaz Berker’in şu sözleri çok önemliydi;

‘Bu gücün arkasında halk vardı. Bizler de halkın ve ülkenin menfaatini ön planda tuttuk’

TÜSİAD kurucularının çoğunun işlerinin bozulmasına, üzerlerine vergi denetimlerinin salınması ve hatta bazılarının evlerinin bombalanmasına kadar varan çirkin eylemlere karşın verdikleri o karar ve yayınlattıkları ilan bugün takdirle anılacak bir cesaret örneğidir.

12 yürekli adamın arkasında halk olmasaydı o ilan yine de verilir miydi?

Bence verilirdi. Ülke menfaati için gerekliydi.

TÜSİAD’ın son çağrısı bu kez mutlaka dikkate alınmalıdır.

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found