SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Umut
Antalya Ekspres

Geçen gün Hürriyet Akdeniz ekinde meslektaşımız Ceren Deniz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2011-2017 yılları arasında depresyon eğilimiyle birlikte hayatla ilişkisinde denge kurma zorluğu yaşayanların sayısındaki artışa dikkati çekiyor, sosyologların umutsuzluğa ortak çözüm arayışlarını bizlere aktarıyordu.

Sosyalleşme eksikliği, işyerlerinde mobbing, yaşlılıkta yalnızlaşma ve uyuşturucu kullanımı gibi sebeplerin umutsuzluğu arttırdığına dikkati çeken sosyologlar, devlet ve yerel yönetim ölçeğinde çözüm önerileri sunuyor.

Gazetelerin 3'ncü sayfa haberlerine dikkat edin, bu sayfada umutsuzluk duvarına çarpan, herşeyini kaybettiğini zanneden insanımızın içler acısı hallerini görürsünüz.

Önceki gün iki çocuk annesi bir kadının kendisini Manavgat'ın çılgın sularına bıraktığını, onu kurtarmak için, belki de yüzme bilmeden suya atlayan bir delikanlının girdaba kapılıp öldüğünü okumuşsunuzdur.

Bir yanda hangi nedenle intihara kalkıştığı bilinmeyen bir insan, diğer yanda canını feda edercesine suya atlayan ve yitip giden bir can.

Haberde ruhsal sorunlar ve intihar eğiliminde kritik grubun 30 yaş civarı kadınlar olduğuna işaret ediliyor.

Bunun nedeni ise yanlış evlilikler, aile dışına itilme ve iş hayatında mobbing olarak gösteriliyor.

Dileğim sosyologların önerileri dikkate alınsın ve aileden başlayarak, yerel yönetimler ve kamu kurumları el ele vererek bu büyük soruna çözüm yolları bulmalarıdır.

Tabii ki insanların sorunlarını tek tek çözebilmek için herkesin başına bu işlerin uzmanı olan kişileri dikmek mümkün değil.

Ama genel politikalarla mobbingi en aza indirmek, eğitim kalitesini yükselterek aileleri bilinçlendirmek mümkün.

Geçmiş nesillerde birçok insan sevdiklerinin ellerinden kayıp gitti.

Kimbilir belki de gelecek nesilleri kurtarabiliriz.

Neden olmasın?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres