SON HABERLER :
Burnundan tümör çıktı Canilerin vurduğu köpek artık sağlıklı Kepez’de camilere teknolojik temizlik Atıldan bütçeye katkıya geçiş Teknoloji de enerji de Antalya’da üretilecek
Üzerinden ışık eksik olmasın
Antalya Ekspres

Rauf Denktaş... Yakın tarihimize damgasını vurmuş önemli bir devlet adamıydı. Gerçek bir liderdi. Mücadeleci bir kişilikti. Sadece siyasetçi değil, mevzide çarpışan bir mücahitti. Kişisel hırslarından arınmış dürüst bir insandı. Devlet adamları için mal varlığının önemli bir gösterge olduğu dünyamızda o bütün enerjisini mal yapmak yerine, milletinin özgürlüğüne harcayan bir kahramandı.

Örneğin isteseydi, kumar turizminin başkenti Kıbrıs’ın bağımsızlığını düşünmez, dünyanın en zengin devlet adamlarından biri olurdu.

İsteseydi zengin olur, arkasında;

“Umurumda değildi dalgaların sesi güzelmiş, vururken kayalara.

Umurumda değildi, yıldızlar dans edermiş uzanınca kumsallara.

Umurumda değildi, insanlar ne hissedermiş, işim yoktu bu diyarlarda.”

dizelerini bırakarak babasının mezarı başında intihar edentorunu Can ekonomik sıkıntı nedeniyle hayatına son vermezdi.

O evlatları ile acıyı, kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti ile başarıyı tattı.

88 yıllık yaşamında her şeyi gördü.

İsteseydi, son nefesini verirken, “Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar, sevgilim sen olmasan bu dünya neye yarar”şarkısını mırıldandığı 63 yıllık eşi Aydın Denktaş’ın Ankara’da çok sevdiği o evi ekonomik sıkıntı nedeniyle satmazdı.

Hiç kimseye el avuç da açmadı.

Sağlık sorunları nedeniyle Lefkoşa’da bir hastaneye yatırıldı. ‘Anavatan Türkiye’si ona bir ambulans uçağı göndermeyibile çok gördü. Kıbrıs Türkü için ömrünü adayan Rauf Denktaş’ın bugün 8’inci ölüm yıldönümü.

Devamlı kullandığım Rauf DenktaşCaddesi üzerinde aracımla seyrederken bunları düşündüm. Kendisi ile bir kez İzmir ziyaretinde mesleğim gereği el sıkışma onuruna eriştim. Boynuna astığı fotoğraf makinesi ile biz gazetecilerin fotoğrafını çektiğini hatırlıyorum. Bir okulu ziyaret etmiş ve orada dünyaya şu mesajı vermişti;

“Bir tek Türkiye vardır, o da Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye.”

Yüzündeki o içten gülümseme gözümün önünden gitmez.

 

Kimdir Rauf Denktaş?

27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs'ın liman şehri Baf’ta doğdu. 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütüldü ve 1930 yılında eğitim için İstanbul'a gönderildi. Hukuk okudu, avukat, savcı, başsavcı oldu. 1948 tarihinde 24 yaşındayken kendisini Kıbrıs halkının bağımsızlığına adadı. Bu öyle bir sadakatti ki ölümüne kadar sürdü. 1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı'na ayakbastı. 1963 olaylarından sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Temaslarını tamamlayarak bir sandalla Kıbrıs'a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı. 1964’te Başpiskopos Makarios tarafından istenmeyen adam ilan edildi ve Kıbrıs'a girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy'e çıkarak savaşa katıldı. 1967 yılında adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye'ye iade edildi. 1968 yılında adaya giriş yasağı kaldırılınca tekrar Kıbrıs'a döndü.15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 yıl cumhurbaşkanlığı yaptı.8 Ocak gecesi organ yetmezliği teşhisi ile Lefkoşa Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. 13 Ocak 2012 tarihinde 88 yaşında vefat etti. Son nefesini verirken kızına Rumca bir şeyler söylediği, kızının da “Rumca anlamıyorum baba, İngilizce ya da Türkçe konuş” dediğini anlatır hayat hikâyesini yazanlar. Denktaş, Rum yönetimi lideri DimitrisHristofyas’ın adını sayıklamış vedemiş ki kızına;‘Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir.'

“Atatürk olmasaydı bugün Anadolu’nun birçok yerinde çan sesiyle uyanacaktık” sözü deonundur.

Üzerinden ışık eksik olmasın sevgili Denktaş.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres