SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Vali...
Antalya Ekspres

Babam rahmetli M.Ali Keskin’in Osmanlı’dan günümüze İzmir’de görev alan valileri kronolojik bir dizinle yazdığı İzmir Valileri adlı kitabı büyük ilgi görmüştü. O kitap, Osmanlıda çeşitli şehirlerde valilik yaparken İzmir’e sürgüne gönderilen valilerin ne şartlar altında hizmet yaptıklarını, İzmir’e ne gibi kalıcı eserler bıraktıklarını göstermesi bakımından anlamlı bir eserdi. Şüphesiz Türkiye’de çok büyük hizmetlerde bulunarak eserler bırakmış valilerimiz vardır, devletin gücünü halkına güzel hizmetler vererek gösteren valilerimiz de çoktur. Babam kitabındaki valileri, insan vali, devlet vali, sanatçı vali, sporcu vali, sert vali, sessiz vali sıfatları ile anlatmıştı. Bu da kitaba okunurluk katmıştı.Bu sıfatları hak etmiş ülke genelinde onlarca vali adı yazabiliriz ama unuttuklarımıza saygısızlık olur.

Geçtiğimiz hafta içinde iki güzel haber okudum. Biri Tunceli’den.

Son üç yıldır Tunceli’de her 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen akşam yemeği programında, kura İle belirlenen 24 öğretmen Vali Tuncay Sonel tarafından yurtdışı gezisine gönderilmiş.

2017 yılında kura ile belirlenen 24 öğretmen Paris’e, aynı şekilde 2018 yılında belirlenen 24 öğretmen ise Prag’a gönderilmiş. 24 Kasım 2019 tarihindeki Öğretmenler Günü'nde de öğretmenler onuruna verilen akşam yemeğinde gelenek yine bozulmamış ve kura ile belirlenen 24 öğretmen 5 günlük Barcelona gezisine gönderilmiş. Çok güzel bir hareket, Tunceli Valisi Tuncay Sonel’i bu projesi nedeniyle tebrik ederim. Devletin gücünü, devletin şefkatini kullanmış, uygulamış. Helal olsun.

İkinci güzel de haber İzmir’den geldi.

İzmir’in değerli valisi Erol Ayyıldız’ın makamında çekilen bir fotoğraf devletin vatandaşı karşında diz çökebileceğini yansıtıyordu. O gün, bizim meslekten CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile randevusu vardı. Milletvekili, bekletilmeden valinin odasına alınmış. O sırada Vali diz çökmüş yaşlı bir kadının derdini dinliyor. Sertel’in danışmanı da bizim meslekten ve gazetecilik refleksi ile o anı ölümsüzleştiriyor. O fotoğrafı sosyal medyada görünce ben de gazetecilik kuşkusu ile bunun bir kurgu olabileceğini yazdım. Öyle ya, kalabalık bir medya ordusu önünde de bu fotoğraf çektirilebilirdi. Öyle olmamış, gayet doğal, spontane bir anmış. CHP milletvekili Atilla Sertel’in açıklaması şu olmuş: “Bize böyle valiler lazım. Halkın önünde diz çöküp derman bulanlardan. Kutluyorum.”

Ben her iki valimizi de yürekten gelen duygularımla kutluyorum.

Evet, bize böyle valiler lazım.

Babamın İzmir Valileri adlı kitabından;

- Dönemin İzmir Valisi Fazlı Güleç, makam odasının kapısına ‘Vurmadan Giriniz’ yazdırmıştır.

-Vali Mehmet Fuat Tuksal çok titizdir. Misafirleri ile serçe parmağı ile tokalaşır!

-Halil Rıfat Paşa (Adı bir semte verilmiştir) ‘Tatbik eden, icra eden, karar verenden daha kuvvetlidir’ demiştir.

-Mithad Paşa ‘Camiden önce okul’ dedi. Şu sözler de onundur: ‘Ben işbaşında bulundukça,karşımdaki hükümdar dahi olsa, fikirlerine zıt olan düşünce ve kanaatlerimi ortaya koymaktan hiçbir zaman tereddüt etmedim. Dünyada hükümdar makamlarını işgal edenlerin etrafında bulunanlar, hükümdarın yüzüne karşı daima gerçeği söyleyebilmek cesaretinde bulunsalardı pek çok felaketin önü alınmış olurdu.’

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres