SON HABERLER :
Engerek yılanını plastik kovayla yakaladı Göktepe Yaylası'nın yolları açılıyor Kamyonetle midibüs çarpıştı: 2 yaralı Karantinadan çıkan mahalleye destek Korona virüste son 24 saat
Yanlış melodi ile dans etmek!
Antalya Ekspres

Oyuncu Ali Düşenkalkar'ın yönettiği ‘Dali'nin Kadınları' adlı tiyatro oyununda Meksikalı ünlü ressam FridaKahlo da canlandırılıyor. 13 Temmuz 1954 onun ölüm yıldönümü. Peki kimdir FridaKahlo?Yaşamı 7 Temmuz 1907’de özgür Meksika’nın doğuşuyla başladı... Ülkesini çok seviyordu. “Devrim bizleri karnında taşımış olan gerçek annemizdi”derdi.

13 Temmuz 1954’te ölmeden kısa süre önce ise 48 yıllık yaşamını şu sözlerle özetlemişti:Ben aşkın, acının ve devrimin kadınıyım!”

Meksikalı ressam MagdalenaCarmenFridaKahloCalderon. Kısa adıyla Frida!

Altı yaşındayken çocuk felci geçirdi, bir bacağı sakat kaldı. Arkadaşları ona‘Tahta Bacak Frida’dedi. Uçak kanadına benzeyen siyah kaşlarını göstererek, Neden yürümek için ayaklarım olsun ki, uçmak için kanatlarım var” diyecek kadar da kendisiyle barışıktı.

Sanat okuluna gitti.Okulda, anarşist bir edebiyat grubuna girdi; güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı. Komünist Partisi’ne üye oldu.18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası onun bütün hayatını değiştirdi. 32 kez ameliyat oldu. Sakat olan bacağı kangren yüzünden kesildi.

Kötüyüm, gitgide daha da kötü olacağım ama yavaş yavaş yalnız kalmaya alışıyorum, bu bile bir şeydir, bir avantaj, bir zaferdir.Kentler ne denli büyük ve kalabalık olursa, kaybolma tehlikesinin yanı sıra insan, sanılabileceğinin tersine, yalnız kalma tehlikesiyle daha çok karşılaşırmış.”

İşte bu sözlerle resim yapmaya başladı. Yatağın tavanındaki aynaya baktı, ‘Kadife Elbise’ adlı otoportreyi yaptı. 1929’da ‘Fil ile güvercinin evliliğine’benzetilen bir düğünle dönemin ünlü ressamı şişko Diego Rivera ile evlendi.

Fırtınalı bir evlilik dönemi yaşandı.Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı. Diego’ya şöyle seslendi:

“İki büyük kaza geçirdim Diego;Tramvay ve sen. En kötüsü sendin.”

Bu ayrılık kısa sürdü. Bir yıl sonra yeniden Diego ile evlendi.Frida da kocasını aldattı. Meksika Cumhurbaşkanı’ndan aldığı özel izin ile 1937’de Meksika’ya gelen ve Frida’nın evine yerleşen Rus devriminin önde gelen isimlerinden LevTroçkiile birlikte oldu.Bir ihbar sonucu Meksika’dan ayrılan Frida, San Fransisco’da bulunan eski eşi Rivera’nın yanına gitti. Sık sık sağlığı bozulan Frida, dayanılmaz acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resim yaptı. Yalnız ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açtı.
FridaKahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; ‘Yaşasın Yaşam’ isimli bir natürmorttu. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri daha sonra müze olan Mavi Ev'de muhafaza edilmeye başlandı, resimleri de.

FridaKahlo’nun 143 resmi var. 55 tanesi otoportre.Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, ‘gündüzlerinin ve gecelerinin celladı’ olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizdi. Resimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile "Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz"dedirtti.

Frida için sanat yalnızca her tür toplumsal değişimin öncüsü oldu.

Frida resimlerinde Meksika kültürünü ve devrimci ulusal kimliğini tuvale aktardı. 

Kendisine ‘sürrealist’ diyenlere de şu cevabı verdi.

"Benim sürrealist olduğumu düşündüler. Yanıldılar, çünkü hiçbir zaman hayallerimi resmetmedim. Fırçam asla kendi gerçeğimden başka bir realiteyi boyamadı. Bu gerçeğin içinde hep aşk vardı."

Frida’nın yaşamında hep aşklar oldu ama üç aşkı büyüktü...Diego, Devrim, Meksika.

“Ben aşkın, acının ve devrimin kadınıyım” diyen FridaKahlo’nun yaşamı da kendi ifadesiyle “Yaşamı boyunca yanlış melodiyle dans etmiş” gibi akıp geçti.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres