SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Yatay yapılaşma
Antalya Ekspres

Yeni yılın ilk iş günü ulusal haberlere şöyle bir göz attım. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Şehir ve Güvenlik’ konulu toplantıda konuşmuş ve demiş ki;

“Benim bir ricam var; o da şudur: Özellikle şehirleşmede inşaatlarda bütün mesele sizin kaleminizin ucundadır. Bir defa buradan asla taviz verilmemelidir. Küçük hesaplar yaparsak şehirlerimize ihanet etmiş oluruz.Burada duruşumuz net. Acaba seçimler geliyor durum ne olur?Değerli dostlar hep söylüyorum. Dikey mimari ile şehirlerimize ihanet etmiş oluruz.Yatay mimari ile hem kendi medeniyetimizi inşa etmiş oluruz hem de gerçekten şehirleşmenin ne olduğunu dünyaya gösterme imkânını bulmuş oluruz.Bu adımları kararlılıkla ve TOKİ ile Emlak Konut ile ortaklaşa atmamız lazım.Eğer atmazsak çok geç kalmış oluruz.Kibrit kutuları gibi dikilmiş binalarla bir yere varamayız.Biz göğe değil toprağa daha yakın olmanın gayreti içinde olmalıyız.”

Çok doğru ve yerinde bir talepte bulunmuş Cumhurbaşkanı.

Fakaaat...

İnşaat sektörünün en yüksek teşviki aldığı ve dikey yapılaşmanın son 5 yılda çılgınca arttığı ülkemizde mesela İzmir’in Bayraklı semti New York’un Manhattan bölgesine dönmedi mi? İstanbul’da yüksek katlı onlarca site yapılmadı mı?

Ben hiç görmedim, siz hiç yatay mimari TOKİ konutları gördünüz mü?

10 kattan başlıyor TOKİ konutları 20/30 kata kadar çıkıyor.

İstanbul ve Ankara’yı bilemem. Yine İzmir’den bir örnek vereyim. İzmir’in yüksek tepelerinden Uzundere’de yapılan toplu konutlar 20’şer katlı. Kibrit kutusu gibi konutlar.

TOKİ evlerinin çatısından İzmir’e uçaktan bakar gibi oluyorsunuz. Demem o ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın daha önce büyük teşviklerle korunan inşaat sektöründeki dikey yapılaşma yanlışından dönülmesi ve yatay mimariye dönülmesi talebi güzel.

Yatay mimarinin kazanımları çoktur.

Mimarlar bunu iyi bilir.

Yeter ki uygulamada görelim.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres