SON HABERLER :
Üniversite otoparkının inşaatı ilerliyor Ecem Şahin Muratpaşa'da Manavgat'ta orman yangını AKM'de viyolonsel keyfi Çocuklar serinlemenin alternatif yolunu buldu
Yıldız
Antalya Ekspres

Yıldız 6 yaşında bir roman kızıydı. İzmir’in Karşıyaka’sında soğuktan donan o minicik elleri ile çarşıda ayakkabı boyacılığı yapıyordu. Bir gün, yaşlıca bir adam onu aldı bir lokantaya götürdü. Öğle yemeğini artık her gün o lokantada yiyecekti. O adam, Yıldız’ı kız kardeşinin ellerine teslim etti. Kadın da yalnızdı. Yıldız, dikiş öğrenecek, ev işlerine yardım edecekti.

Yıldız, 16 yaşına kadar o evin bir bireyi olarak yaşadı. 17 yaşında kendisi gibi roman olan Ali’ye vuruldu. Evlendiler ve biri kız biri erkek iki çocuğu oldu. Yoksuldular ama mutluydular.

1995’de İzmir Karşıyaka Örnekköy’de dere kenarına kurulu evleri sel suları bastı. Yerel yönetimlerin aymazlığı sonucunda 38 roman vatandaşı bu felakette sulara kapıldı, can verdi.  Yıldız’ın iki ablası ve yeğenleri bu sel felaketinde öldü.

Yıldız acısını yüreğine gömdü, yılmadı, çalıştı, çabaladı, kızını okuttu. Kızının kendisi gibi olmasını, evlere temizliğe gitmesini istemiyordu. O küçük roman kızı büyümüş, okulları bitirmiş ve bir vitray sanatçısı olmuştu.

Yıldız’ı ben Karşıyaka’da o evde tanıdım. Onca yoksulluğa karşın hep gülen, hep şarkı söyleyen, parmaklarını şaklatarak dans eden ve çok da güzel sesi olan bir roman kızıydı. Çok da güzel fal bakardı. Onca yoksulluğa rağmen hep mutluydu. Hiç yakındığını da duymadım. Yıllar sonra ona evinin kapısını açan kadına Yıldız’ı sordum. Örnekköy’de aynı evde oturduğunu, yaşının da artık 50’yi aştığını ve hala evlere temizliğe gittiğini söyledi.

‘Başka?’ dedim.

‘Yine aynı Yıldız, yoksul ama mutlu’ dedi. 

Fransız yazar Romain Gary’nin Emile Ajar adıyla yazdığı, filmi yapılan, ülkemizde tiyatroya uyarlanan bol ödüllü ‘Onca Yoksulluk Varken’ adlı romanı yeniden okurken Yıldız geldi aklıma. Romanda, olabilecek en kötü koşullarda yaşayan fakat bu olumsuzluklar içinde dahi, güzellik, iyilik ve dostluk arayan insanların dramı anlatılıyor. Onca yoksulluğa karşın korkuyla yaşayan insanların bir anlamda hayata meydan okuyuşlarıdır bu roman.

Dramın, acının canımızı acıtmadan, gülümsemeler ile yaşamı eğlenceli hale getirmenin adıdır bu roman.

Yıldız’ın da hayatı böyleydi. Onca yoksulluğa rağmen o hep mutluydu.

Son

‘Life is Beautiful’(Hayat Güzeldir) filminin ana teması ile sonlandırayım yazımı;

‘Tüm olumsuzluklara rağmen her zaman bir umut ışığı vardır”

Ben de bir ekleme yapayım.

‘Umudun özünde güç vardır’ 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found