SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Yıldönümünde Metin Oktay...
Antalya Ekspres

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bir stattan söz edeceğim; FerencPuskasStadium. Macarların efsane futbolcusu Puskas adına yapılmış.

Üstün futbol yetenekleri olan bir sporcuydu.Onu erdemli yapan ise bir lider olmasıydı.Futbolcu haklarını sorgulayan bir ‘grevci!’

Stat 1956’da açılmış. 38 bin kapasiteli stat 2017’de yıkıldı.Kapasite 100 bine çıkarılıyor.

Ve 2020 yılında Avrupa Şampiyon KulüplerKupası’na ev sahipliği yapacak. İçinde ayrıca bir de Puskas Müzesi olacak. Bu stat yıllarca dünyanın en büyük müzik, spor, gösteri ve toplantılara sahne olmuş. Yeni adıyla Stat Puskas Arena,Puskas adına layık bir sanat eseri olacak.

***

Biz ölümünün 28’inci yıldönümünde bugün Taçsız Kral Oktay’ı anıyoruz.

13 Eylül 1991’de o elim trafik kazasında ölmeseydi bugün 83 yaşında olacaktı.

Metin Oktay’ı birkez ve son kezİzmir Alsancak Stadı’nda Altay-Galatasaray maçında izledim.Tarih 20 Şubat 1960. Metin Oktay hastası 8 yaşında bir çocuktum. Geceleri, sarı kırmızı topuma sarılarak yatıyorum, o kadar yani!Hastasıyım. Babam gazeteci, onun torpili ile basın tribününde Metin Oktay resitali izliyorum.

Taçsız Kral Metin Oktayo gün biri penaltıdan 2 gol atıyor. Maç 3-0 bitiyor. O benim futbol kahramanım. Ama futbol kahramanımın daha güzel, daha iyi, daha özel bir insan olduğunu çok sonraları öğrenecektim.

Rahmetli İslam Çupi, Metin Oktay’ın öldüğü gün şöyle dile getirmiş duygularını: “İnsan sevgisi, insan dostluğu,sempatikliği, sevecenliği, zarafeti, bir şeyler verme konusundaki tek taraflı yırtınışı ile bir adam sembolü, bir beşeriyet ilahı idi.Ben bu bendeki ölüme razı olurdum, keşke Metin’i yaşatabilse idi, bu ölüm.’’

İzmirli Gazeteci ve spor yazarı Okan Yüksel, Metin Oktay’ınsıkıntıya düşen sporcuların ve dostlarının imdadına -maddi veya manevi- yetiştiğini, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamına karşı yürütülenimza kampanyasına katıldığını yazar.

Metin Oktay’ın şu sözlerini hatırlatır;“Yazı-Tura atıldığında ben hep 'Tura' derim. Varsın gelmesin. Yeter ki Mustafa Kemal Atatürk'ün yüzü yere gelmesin” 

Ve sorar Okan Yüksel; ‘Bu sözü bugün söyleyecek kaç futbolcu sayabilirsiniz?’

Son söz;

Bugün ülkemizde kişilikleri her gün tartışılan kişilerin adları statlara verilirken (Küçükçekmece ve Gebze’deki küçük antrenman sahaları hariç) neden Metin Oktay gibi bir futbol efsanesinin, yurtsever bir sporcunun adı bir büyük stada verilmez?

Sorarım; neden?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres