SON HABERLER :
Korona virüste son durum Böcek: İhtiyaç sahipleri gıdalarına kavuşacak PTT önünde sosyal mesafe örneği Konyaaltı Belediyesi sahada maske kiti dağıtıyor Maaşını alabilmesi için yaşlı adama polis yardımı
Yoksulluk
Antalya Ekspres

Modern sosyolojinin öncülerinden tarihçi İbn Haldun1300’lerde söylemiş; “Coğrafya kaderdir!”

500 yıl sonra dünya fatihi Napolyoneklemiş:“Ülkelerin kaderini coğrafyalar belirler!”

Çok doğru saptamalar!

Dünya kurulduğundan bu yana, kuzeyde her zaman ilim, bilim, sanat, zenginlik ve refah, güneyde açlık, bilgisizlik, yoksulluk ve savaş olmuştur.

Ve son yıllarda güneyden kuzeye doğru göç başlamıştır. Bıçak kemiğe dayanmış, açlık başkaldırmıştır. Refahı kuzeyde arayan milyarların göç dâhil her yolu denediklerinin farkındasınızdır. Dünyanın başındaki en büyük dert bugün için budur; Yoksulluk.

“Ne yapalım, bölgemiz sıkıntılı”, ya da “Baksana çevremiz yoksul dolu” kaderciliğinin bittiği bir dönemden geçiyoruz.

O zaman ne yapmak gerekiyor?

Coğrafyalar ülkelerin kaderini belirliyor ancak ülkeler de o kaderi değiştirebilecek güce sahip olmalı.

Örneğin, Türkiye acaba bu coğrafyada kaderini değiştirmek istediği için mi bu kadar sıkıntılı?

Bunu doğru mu yapıyor, doğru yapıyor da yolu mu yanlış?

Amerika ve Avrupa’nın, Türkiye’ye “Kontrol altında tutulması gereken ülke muamelesi yaptığını biliyoruz. Biz de etrafımızdaki ülkeler içinde taraf tutuyoruz. Tutmakla kalmıyor, her türlü yardıma ve özel işbirliğine giriyoruz. Yönetim anlayışı olarak, dışımızdaki sorunlara da iç işimiz gibi öncelik veriyoruz.

“Bir güç ne kadar büyük olursa olsun, yalnızlaştıkça güçsüzleşir”derler.

Yanlış mı? Yalnızlaşmadık mı? Mücadelemizde hangi ülkeler yanımızda, bir tane gösterir misiniz?

 

***

 

MUTSUZLUK RAPORU

Dünyanın en mutlu 10 ülkesi sıralaması yıllardır değişmiyor. Norveç’in ardından Danimarka, İzlanda, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç geliyor. ABD ise 14’üncü sırada yer alıyor. Norveç ve Danimarka dünyanın en mutlu ülkeleri! Sadece yıllara göre ikisi yer değiştiriyor.

En mutsuz ülkeler ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Brundi ve Tanzanya.

Türkiye 155 ülke arasında 69’ncu sırada.

 

***

 

Laura alışveriş merkezi önünde kırmızı ışık yanıyor, duruyorum. Çocuklar, gençler, yaşlılar sarıyor arabanın etrafını. Ellerinde mendiller, su şişesi, çiçek. Kadının kucağında bebek, elinde bir kâğıt parçası; “Açız”.

Güzeloba kavşağında, daha sonra, BİM önünde, bu böyle sürüyor. Işıklar’da, Konyaaltı’nda. Hani neredeyse her kavşakta, dört yol ağzında bu böyle. Her trafik lambasının altında bir veya birkaç tanesine rastlarsınız. “Bu sadece Antalya’da mı böyle?”derseniz, tabii ki hayır.

Tüm ülkede manzara budur.

Geleceğimiz, kırmızı ışıkta!

Birileri beşiği tıngır mıngır salladıkça, o çocuklar için kırmızı ışık hep yanacak. Bizler de uzatılan o mendillerle gözyaşlarımızı silmeye devam edeceğiz. Onlara birileri yeşil ışığı yakıp yol göstermedikçe, o ışık hep kırmızı yanacak.

Değiştiremeyeceğimiz çok şey olsa da, değiştirebileceklerimiz için çaba göstermeliyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres