SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
Yoksulluk kader mi?
Antalya Ekspres

Oraya buraya çekmeye gerek yok! Türkiye’nin gündemi yoksulluktur. Olmalıdır da!

Doğu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’yu geçtim. Büyük kentlerin hemen arka sokağındadır yoksulluk. Kentlerin o denize açılan sokaklarının arkasındadır yoksulluk.

 Ve denizi olmayan kentlerin meydanlara açılan arka sokaklarındadır yoksulluk. Yoksulluk bir hilal gibi sarmıştır kentlerin arka sokaklarını.

Gidin o sokaklara göreceksiniz yoksulluğu.

Yoksulluk ne zaman aklımıza geliyor? ‘Yoksullarla Dayanışma Haftası’, ‘Dünya Yoksullar Günü’, ‘Yoksullukla Mücadele Günü’nde...

Oysa her gün yoksullukla mücadele günüdür.

1990’lı yıllarda Türkiye’de terörle mücadeleye günde 1 milyon lira harcanıyordu. Bunu dönemin Başbakanı Tansu Çiller sık sık dillendiriyordu.

Terörün beli hala kırılmış değil, yoksulluk gibi!

Türk-İş her ay bir anket açıklar.

4 kişilik bir ailenin, sağlıklı ve dengeli beslenmesi için ne kadar harcama yapması gerektiğini duyurur. Yoksulluk ve açlık sınırı rakamlarını ortaya döker.

Son açıklamasının özeti şöyle;

Eylül 2019’da 2 bin 64 lira olan açlık sınırı 383 lira artarak Eylül 2020’de 2 bin 447 liraya, 6 bin 724 lira olan yoksulluk sınırı bin 249 liralık artışla 7 bin 973 liraya yükselmiş.

Asgari ücret 2 bin 300 lira.

 Yeni Ekonomi Programı’nda 2021’de öngörülen memur emekli maaş zamları yüzde 3,5 ve yüzde 4,5.

TÜİK her ayın 3’ünde enflasyon rakamlarını açıklar. Pazar enflasyonu ile TÜİK enflasyonu birbirini tutmaz.

 Türkiye Patronlar Kulübü (TÜSİAD) her toplantısında gelir uçurumunun büyüdüğünden söz eder ve gelir adaletsizliğinin bir türlü önlenemediğinden yakınır.

 Kayıtlı işsizlik yüzde 10’ların üzerine çıkmışsa yoksulluğu önleyemezsiniz.

Yoksullara iş bularak, onlara istihdam olanağı yaratarak yaşama sevinci vermezseniz, memura, işçiye, öğretim üyesine onuru ile geçinebileceği bir sistem kurmazsanız yoksullukla mücadelede başarılı olamazsınız. Giderek haysiyet ve onurunu kaybetmiş kişilerin çığ gibi büyüdüğü bağımlı bir toplum yaratmış olursunuz. Ünlü bir söz var: Hamaset yüklü! Devleti yaşat ki insan yaşasın. Hayır efendim. İnsanı yaşatacaksın ki devlet yaşasın. Devleti insan yaşatır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-