SON HABERLER :
BAYRAM HEDİYESİ 3-0 Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat!
Yücel’in Çiçekleri
Antalya Ekspres

                                                                                                    

Yazlıkta kapı komşumuz Mustafa amca, Köy Enstitüsü mezunu bir emekli öğretmendi. Onu bir elinde gazete ve ekmeğini koyacağı bir bez çanta, diğer elinde torunu İda ile ağır adımlarla markete giderken izlerdim. Torununun doğduğu gün bir nar ağacı fidanı ekmiş ve o ağaca İda adını vermişti. Üç yaz evvel kaybettik bu son Köy Enstitülüyü. Nar ağacı büyüdü meyve verdi. Narı Köy Enstitülerine, içindeki meyvesini çocuklara benzetirdi. Bir ilim, irfan yuvasında eğitim/öğrenim gören çocuklar. Ondan Köy Enstitüleri ile ilgili o kadar güzel anılar dinledim ki, o yıllarda editörlüğünü yaptığım Çeşme Life dergisine bunları “İda ve Nar Ağacı” başlığıyla yazdım.

Sinemacı dostlara söylerim;

“Dönem filmleri yapın”, “Başarılı insanlarımızı bize anlatın!”, “İnsanlara gerçekleri gösterin”...

PianoPiano Bacaksız, Propaganda, Eylül Fırtınası, Dar Alanda Paslaşmalar, Vizontele filmleri, Babam ve Oğlum, Salkım Hanımın Taneleri filmleri benim önemsediğim yürekli senaryolardır. Dönem filmi yapmak risklidir. Fakat hepsi yakın tarihimizde yaşanmış gerçek olayların hikâyesidir.

4 Ekim’de bir gazete yazısında Köy Enstitüleri’nin filminin yapıldığını okudum.

Filmin adı; ‘Yücel’in Çiçekleri’...

Önümüzdeki ay sinemalarda izleyecekmişiz. 23 Kasım İstanbul, 7 Aralık İzmir, 12 Aralık’ta Ankara’da gösterime girecek. Antalya’ya da gelecek. Sabırla bekliyorum.

Nedir Köy Enstitüleri hikâyesi?

Köy Enstitüleri, 1940 yılında Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla köylerdeki çocukların eğitimi için açılan okullardı.Öğretmen sayısı az olduğu için köylere öğretmen gönderilemiyordu, bu okullarda köylerde eğitim verebilecek gençler yetiştirilecekti.Okuma yazma oranı Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllarda yüzde 5 bile değildi. Bunun yanında nüfusun yüzde 80'lik bölümü köylerde yaşıyordu. 1954 yılında bu enstitüler kapatıldı. Filmde bu kapanış hikâyesi nasıl verilecek merak içindeyim.

Film, 1940 yılından başlayarak yurt çapında uygulanan Köy Enstitüleri projesini, yaratıcılarından, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un yaşam hikâyeleri üzerinden anlatıyor.1940'lı yıllarda Türk Rönesans’ı olarak tanımlanan bir eğitim programıyla hayata geçirilen Köy Enstitüleri projesi, Cumhuriyet'in Türk modernleşmesi projesinin eğitim alanındaki en önemli uygulamalarından sayılıyor.Filmin senaryosu, Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in, Hasan Ali Yücel'e ve dönemin olay ve kişilerine dair aktardığı hikâyelerle zenginleştirilmiş.

‘Yücel’in Çiçekleri’ filmiHasan Ali Yücel ve arkadaşlarının toplumsal ve ekonomik zorluklara, siyasal muhalefete ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları Köy Enstitüleri gerçeğini anlatıyor.Belgesel-drama türündeki eserin senaryosunu filmin yönetmenliğini de üstlenen Cengiz Özkarabekir yazmış. Filmin danışmanı ise Prof. Dr. Kemal Kocabaş’dır. Drama çekimlerinin bazı sahnelerinde Hasan Âli Yücel’in orijinal eşyalarının yanı sıra daha önce yayınlanmamış özel arşivlerden fotoğraflar ve video görüntüleri de kullanılmış.Filmin müzikleri Moğolların efsane ismi, şimdiye kadar film müzikleri de dâhil çok sayıda besteye imza atan Cahit Berkay ile Altuğ Öncü’ye ait. Filmde35 kişilik teknik kadronun yanı sıra küçük roller de dâhil olmak üzere yaklaşık 200 kişi oyuncu kadrosunda yer almış. Mahir Günşiray Atatürk’ü oynuyor.

Umarım bu film bazı kesimleri rahatsız etmez.

Belirttiğim gibi dönem filmi yapmak yürek ister.

Bekliyorum.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres