SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
Yürekler çorak toprak olmasın
Antalya Ekspres
İnsanoğlu sevgide fakirleşiyor, cömertlikleri azalıyor. İyilik ve sevgi tükendikçe yüreklerçorak topraklara dönüyor. Oysa doğa mucizelerle dolu.Mitolojide emsalsiz hikâyelerde görürsünüz. Bergamalı Baukis ve Philemon’un“ıhlamur ve çınar ağacı” hikâyesi buna örnektir. Baukis ve Philemon, kendilerine yetecek kadar sebze ve meyve yetiştirir, tanrılara şükrederek mutluluk ve huzur içinde yaşarlar. Tanrı Zeus zenginleşen halkının kendisine ve tapınaklara sunulan armağanlarla onur duyar. Son zamanlarda bu armağanlarkesilir ve oğlu Hermes'ide yanına alarak iki yoksul köylü görüntüsünde halkın arasına dalar. Zeus ve oğlu Hermes, iki fakir yabancı görüntüsünde evlerin kapısını çalmaya başlar. Fakat çaldıkları her kapı ya açılmamış, ya da açılmasıyla kapanması bir olur. Çaldıkları tüm kapılar yüzüne kapanan Zeus ve Hermesormanın kenarındaki küçük kulübeye doğru yönelir. Kulübenin kapısını Philemon açar ve iki tanrı misafirini buyur eder içeriye. Karısı Baukisde fakir mutfağında eline geçirdiği yiyeceklerle hazırladığı yemeği masaya getirir. Zeus ve oğlu, bu sevgi dolu çifti hayranlıkla izler. Fakat Philemon, şarap fıçısında kalan az miktar şarabı bardaklara her boşalttığında fıçıdaki şarabın eksileceğine arttığını ve bunu Zeus’un yaptığını anlar. Zeus yaşlı çifte''Ey iyi ve cömert insanlar! Dileyin benden ne dilerseniz.'' der. Her zaman mutlu yaşamış iki yaşlı insanın dileği şu olur: ''Tanrım ben Philemon olmadan yaşayamam, onu da bensiz bırakamam.'' demişBaukis. Sevgiyle karısının ellerini tutan Philemon da; '' Bizim en büyük mutluluğumuz birlikte olmamız. Ne karım benim gömüldüğümü görsün, ne de ben onu kucağımda mezara koyma acısını yaşayayım'' diye ekler. Bir gün el ele güneşe çıkarlar, artık yaşama zor tutunan bedenleriyle. Birden yere daha bir sağlam basar olup, kök salmaya başlarlar toprağa. Son kez aşkla bakıp sarılırlar insan bedenleriyle birbirlerine. Yavaş yavaş dal vermeye başlarlar. Ulu bir çınara dönüşen Philemon, beş parmaklı bir ele benzeyen yapraklarıyla uzanırBaukis'in dallarına doğru. Önce kalp şeklinde yapraklar çıkarır, sevgiyle bırakırel şeklindeki yapraklarının üzerine Philemon'unBaukis. Ardından mis kokulu sarı göbeklibembeyaz ıhlamur çiçekleri açar; şefkatle okşasın diye sevgilisini. Aşk, sevgi, sadakat ve iyiliktir insanı ölümsüz yapan. Aynı Baukis ve Philemonhikâyesindeki gibi. Yüreklerimiz çoraklaşmadan, birbirimizi sevelim. Sait Faik’in dediği gibi: “Bir insanı sevmekle başlar her şey” Çok mu zor?
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres