SON HABERLER :
Kadınlara yanlış diyet uygulamalarını anlattı İranlı Hasani kadroya girdi Çocukların sinema keyfi Neşet Ertaş heykeli açıldı Şehir Tiyatroları yeni sezona hazır
Ayla...
Antalya Ekspres

Kaç kuşak bu sorunun cevabını aradık.

'Ne işimiz vardı Kore'de?'

Amerika istemiş, o hala kağıt üzerinde bitmeyen savaşta 721 şehit vermişiz. Ama sonunda NATO’ya dahil olmuşuz.

Ülkemizden bir ay uzaktaki bir coğrafyada katıldığımız o savaşın filmini yaptılar.

Adı; Ayla...

Türkiye'nin Oscar için 'Yabancı dilde en iyi film' kategorisinde aday adayı gösterildiği film, birkaç gün önce sinemalarda gösterime girdi.

Dibe vurmuş piyasaların karamsarlığından biraz uzaklaşmak, Ankara'da Melih Gökçek'in sinirleri alt üst eden siyasi nutkunu dinlemek yerine Ayla'ya gittik.

Filmde 'Ne işimiz vardı Kore’de'nin yanıtını aramadım. Ben bu filmde savaşta bir başına kalmış 5 yaşındaki bir çocuk ile bizim astsubay Selahattin’in öyküsünü sevdim. Belki ne için savaştıklarını bile bilmeyen insanların cesetlerin arasında buldukları çocuk için tarafını bile sorgulamadan kucaklamalarının işlenmesini sevdim.

Oyunculardan Ali Atay'ın performansı  müthişti. Görüntüler çok iyi. Sonlara doğru filme katılan Çetin  Tekindor'un oyunculuğu THY'nin anlamsız reklam sokuşturmasını toplamış.

Bence bu filme ulaşım sponsoru olan THY'nin filmdeki ürün yerleştirmesi(!) çok sırıtmış. Ziraat Bankası da sponsor bunu izleyici hissetmemiştir ama THY'nin sahneleri sanki araya reklam alınmış gibi izleyici ile filmin arasındaki duygusal bağı kopartmış.

Ayla, dramatik bir film. Bir taraftan savaşın acımasız yüzünü öteki taraftan insanlığı, güzellikleri, aşkları, tutkuları anlatarak izleyicisine ulaştı.

Bakalım Ocak ayında açıklanacak Oscar adayları arasında yerini alabilecek mi?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres