SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Bir gezinin ardından...
Antalya Ekspres

Bu organizasyonları seviyorum. Ağrı, Hatay, Şırnak. Geçtiğimiz haftasonu da Gaziantep.

Ya zaman bulamadık gitmek için ya da yıllar önce gittik. Tanımakta zorlandığımız caddeler, sokaklar. İnsanın insanı ürküttüğü hayatlar. Endişeli ve korkulu yaşamlar kalmış buralarda. Eskiden öyle değildi.

Gaziantep;

Hayat bir şekilde devam ediyor mu, ediyor.

Ne yemekten içmekten kesilmiş insanlar ne çalıp söylemekten. İçin yansa da, yani işin gücün tadı tuzu olmasa da misafire çalıp misafire okusalar da türkülerini, işte o içinde kalmış insanlığın, doğduğu toprağının hoşgörüsüyle sorduğuna yanıt veriyor; İmam Çağdaş'a, Katmerci Zeki Usta'ya nasıl gidilir, nereden alırız biber salçasının en acısını?.. Bıkmadan usanmadan yol tarif ediyor, hanları hamamları anlatıyor. Belki tarihten kalmış elindeki tek mirası sana pazarlıyor.

Zeugma Müzesi’nde büyüleniyor, Almacı Hanı’nda kendimden geçiyorum.  Zincirli Bedesten’den aşağıya iniyorum. Bakırcılar Çarşısı insana kırk hikaye yazdırır.

Antep yaşıyor ama Antep tedirgin.

Hain içimizde, Devlet tetikte....

'Ya Suriyeliler?'diye sorduğumuzda aldığınız yanıt ilginç. 'Onların biraz da burada olma hakları var!..'

En zengini de burada, savaştan kaçıp sığınanı da...

Siz adını komşuluk, insanlık koyun.

Ortada bir savaş varsa, çoluk çocuk sığınacağın tek yer komşun olur deyin.

Zenginlerin katkısı büyük. Üçer beşer yıllığına kiralamışlar evleri. Kiralar tavan yapmış, mülkler kıymetli. İşte buradaki çelişki biraz sıkıntılı.

* * *

Bu organizasyonları seviyorum dedim ya.

Bir günde olsa, gezerken, yürürken, yiyip içerken daha çok tanıyorsun kendi insanını.

Aynı havasını soluduğun hemşerilerinle iki şehri mukayese ediyor, tartışıyorsun.

Antep’te ateş yanan bir varilin etrafında toplanıyorsun, 'Siz alışık değilsiniz bu soğuklara' deyip ateşe odun atıyor bir Antepli. İçimiz ısınıyor...

Seviyorum bu gezileri, illa altında bir siyaset aramanın, siyasi olmanın anlamı olmadığını düşünüyorum. Bana çok insanca geliyor Antalya'dan toplanıp hep birlikte Antep'e, Malatya'ya, Urfa'ya gitmek...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres