SON HABERLER :
Mavigün Topluluğu ‘Töre’yi sahneledi Önce Yaya Alanya’da Konak Konseri’nde Arp ve Flüt Akşamı Kazak şarkıcıdan Kemer’de konser En güzeller ödüllerine kavuşuyor
Çeşmeler kurumasın...
Antalya Ekspres

Ben her mahallesinde çeşmesi olan bir şehirde büyüdüm. Suyun kültürünü, kıymetini bilirim.

Şirinhanım, Gazyağcı, Feritpaşa, İstasyon, Çinili Cami, Konevi çeşmeleri.

Bunlar büyüdüğümüz semtlere yakın çeşmelerdi.

Ne var ki üstüne şiirler yazılmış çeşmelerimiz de vardı...

Seyit Küçükbezirci ağabeyimiz Yavuz Sultan Selim Han'ın çeşmesini bir yazısında şöyle tarif eder; 'Şerafettin Camii’nin cümle kapısına sırtınızı verin, kuzeye doğru. Mahkeme Hamamı’nı solunuza alıp Şems Parkı’na doğru yürüyün. Park biterken, 19 Mayıs İlkokulu’nun bahçe duvarına dayanmış Yavuz Sultan Selim Han’ın Çeşmesi’ni görürsünüz...'

Konya'nın bir meşhur çeşmesi de ŞerefşirinÇeşmesi’ydi. Kendi adıyla anılan sokağın köşesindeydi. Ama o sokağı hepimiz Avukatlar Sokağı olarak bilirdik.

80'li yıllarda Yeni Konya Gazetesi ve Konya Belediyesi ile başlattığımız 'Çeşmeler Kurumasın' kampanyasına büyük destek verdim.Konferanslar, açık oturumlar, sempozyumlar birbiri ardına yapıldı.

700'ün üzerinde çeşme saptandı. Hayırseverler tarafından tarihi çeşmeleri korumak ve yaşatmak için 'Konya İçme Suları Vakfı' kuruldu.

Bu çeşmelerden evlerimize tatlı su taşıma geleneğini bugün unutsak bile ellerimizde bidonlarla sıra beklediğimiz, başında saatlerce sohbet ettiğimiz, adres gösterdiğimiz, gece el ayak çekilince araçları yıkadığımız çeşmelerin kurumaması için gayret gösterdik.

Belediyelerin depolarından sökülmüş çeşme kitabelerini çıkarttırdık. Eski fotoğraflardan yola çıkarak çeşmeleri onarttık. Zafer Meydanı’nda Zafer Çeşmesi olduğunu babamların başında çektirdikleri fotoğraflardan bulduk.

Konya'da bugün nerede, hangi semtte olursanız olun bir çeşmenin suyu akar ve bunun bir hikayesi vardır. Anısı ise çoktur.

Nereden çıktı şimdi bu çeşme meselesi demeyin.

Sıcaktan bunaldığımız bugünlerde çeşme konusu Antalya için önemli. Düşünsenize her köşe başında bir çeşme, elinizi yüzünüzü yıkayıp serinleyebileceğiniz.

Başkan Hakan Tütüncü 'Meydan Çeşmeleri' projesini başlatmıştı.

Yalnız Kepez bölgesinde kalmamalı.

Antalyalı hayırseverlerle her köşe başına bir çeşme yapabiliriz.

Alt yapısı belediyeden, gerisi Antalyalılardan...

Bu sıcakta aklıma düştü de...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres