SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Mola evleri ve engelsiz Antalya
Antalya Ekspres

'Kainat dediğin kaygısından büyük değilmiş ki insanın. Döne döne sabahı ettikçe anlıyorum...' Başar Başaran

Üç beş ay önce Ebru Türel'in ev ziyaretlerine eşlik ettim. Onlar kapı kapıdolaşıp dert dinledi. Dertlere çözüm ürettiler ben gözlemledim.

Aksu'da bir eve girdik. Karı koca ikisi de bedensel engelli. Tekerlekli sandalyede yaşamlarını sürdürüyorlar.

Sorunlar ardı sıra. Evin girişinden tuvaletlere kadar her şey eli ayağı tutan insanlara göre dizayn edilmiş. Bu insanlar bu halleriyle bu evde yaşamakta zorlanıyorlar. Rampalar, özel tuvaletler Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından kayda alındı. Halletmişlerdir, çünkü samimiydiler.

Evin kirası,evdeki en azından bir kişiye iş sorununu Ebru Türel üstlendi.

Ebru Türel'in de zaman zaman katıldığı bu ekip, yüzlerce aileyi geziyor. Bu onların programı. Şimdi ben o gün o evde dinlediğim birhikayeyi anlatacağım.

Aile Adanalı, çocukları kendileri gibi bedensel engelli değil. Acayip de pozitifler. Oturup ağlamıyorlar. Severek evlenmişler, kadın anlatıyor;

'Ben bu adamın nesine aşık oldum biliyormusunuz? Beyaz çoraplarına. Sakız gibi bembeyaz.Görüyordum arabasında, her zaman temiz tertemiz, bembeyaz... Eğer bu adam bu haliyle çoraplarına böyle özen gösteriyorsa, bana iyi bakar!’

* * *

ASMEKLER, AKBEMLER, HoşgeldinBebek projesi, Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi...Ebru Türel bu projelerle her gün yüzlerce insanın hayatlarına dokunuyor ve Antalya'da unutulmayacak sosyal projelere imza atıyor.

Şimdi de mola evleri.

Engelli ailelerine nefes aldıracak bu projede de Ebru Türel'in imzası varmış.

Başkan Menderes Türel mola evlerinin açılışında projenin mimarının eşi olduğunu söylerken haklı bir gurur yaşadı.

Ben dün gittim gördüm.

Engelli çocuklarımızın annelerinin güvenle çocuklarını bırakabilecekleri bir merkez projelendirilmiş. Kim ne derse desin Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen bu proje hakikaten çok çağdaş ve dünya şehri Antalya'ya yakıştı.

Başkan Menderes Türel ‘Engelsiz bir Antalya’ sloganı ile yürüttüğü bu projelere bir de engelli huzurevi müjdesi ekledi. 'Bunu da yaparsam gözüm açık gitmeyecek' diyen Türel'in bir süre önce hayata geçirdiği Alzheimer ve Palyatif Bakım Merkezlerini de eklersek engelsiz Antalya için ne kadar çabaladığını, engellilerin ne kadar yakınında olduğunu görebiliriz.

Önceki gün Falez dün Konyaaltı bugün de Kepez Molaevi açılacak. Arkası gelecek.

Belediyelerin böyle projeleri toplumda takdir görüyor.

Yapanı desteklemek lazım...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres