SON HABERLER :
Böcek ASAT'ı ziyaret etti Büyükşehir'den ilk genelge sigara Taksicilerden Uysal'a teşekkür Anadolu Çocuk Köyü çocuklara hediye oldu Yaya kaldırımı işgal altında
Mustafa Ertuğrul, ANSİAD, Hilmi Ünsal ve diğerleri
Antalya Ekspres

Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul anılıyor.

Gizli kalmış kahramanlardan biriydi. Ta ki, Mustafa Aydemir Paris batığına dalıp onun barut kokan insanlık dolu inanılmaz destanını oraya çıkartıncaya kadar.

Yazar; “O, dört küçük topu ve kocaman yüreği ile İngilizlerin dev uçak gemisi Ben My Chree’yi Meis’te sulara gömdü. Bir diğerini savaş dışı bıraktı. İki yüze yakın irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top ateşi ile yaktı. Akdeniz’de sahillerimize ölüm kusan Fransız savaş gemileri, Paris II ve Alexandra’yı Kemer’de batırdı. Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na kadar her cephede savaştı. I. Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız ellerimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek bu şanlı bataryanın toplarını almayı askeri şerefe aykırı saydı. Bu dört top daha sonra onun ellerinde Kurtuluş Savaşımızda Ege’de düşmanı hallaç pamuğu gibi attı. 
O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, onların yaralarını sardı. O, sadece kahraman değil, zafer gecesini anılarına ‘Zaferden mütevellit neş’emizi yaralı düşman askerlerinin acısına hürmeten izhar etmedik’ diye yazabilecek kadar da insandı. Pierre Loti, O’nun Fransızlara verdiği insanlık dersi ile bütün Fransa’yı ayağa kaldırdı. Savaştan sonra Atatürk’ün teşvikiyle anılarını yazdı. Ama yayımlamadı. İçe dönük, sade ve mütevazı yaşadı”
diye yazar.

Aslında kendisini Antalya'ya ait hisseden herkesin bilmesi gereken bir kahraman, Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul.

Kim biliyor?

* * *

Zamanla öğreneceğiz!

* * *

Bu günlerde AKSAN diye bir kuruluş Mustafa Ertuğrul'u anıyor. Muratpaşa Belediyesi de işin içinde. Birkaç günlük bir etkinliğin içerisinde önceki gün mezarı başında anıldı, bugün de Erdal İnönü Kent Parkı'nda bir kaide üzerine yazılmış pirinçten bir levhasının açılışı var. Ertuğrul ve silah arkadaşları adına park içerisine zeytin ağaçları dikilerek program zenginleştirilmiş.

Çok güzel ben bayılıyorum böyle etkinliklere.

Ne var ki biliyorsunuz değil mi Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul'un Antalya'da bir anıtı var. Hem de o büyük zaferleri kazandığı Akdeniz'e bakan.

Konyaaltı Caddesi üzerindeki Atatürk Parkı içerisinde öksüz, bir başına duruyor.

Bu anıtı Antalya'ya kazandıran ise dönemin ANSİAD Başkanı Hilmi Ünsal. Başkan Ünsal, Mustafa Ertuğrul'un kitabını okuduktan sonra çok etkilenerek anıtı kendi cebinden ANSİAD adına yaptırarak Antalya'ya armağan etmiş.

Şimdi bu şehirde birilerinin birbirinden haberi mi yok, yoksa herkes kalesinde kahramanlık öykülerinden pay çıkartma çabasında mı? Tabii aradaki aracıların(!) niyetleri de çok önemli!

İsterseniz hikayeyi Mustafa Aydemir'in 'Ben bir Türk Zabitiyim' adlı kitabından okuyun. Çok etkileneceksiniz aynı ANSİAD eski başkanı Hilmi Ünsal'ın etkilendiği gibi.

Bu müthiş kahramanlık destanına ne siyasi ne de ticari yanaşmamak gerekli diye düşünüyorum...

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres