SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Değişime evet ama önce güven önemli
Antalya Ekspres

“Türlerin kökenine göre, ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan; değişime en iyi adapte olabilendir hayatta kalan…”  demiştir Darwin.

İşte değişim bu denli önemlidir.

Telefonlar, akıllı telefonlar, radyo, televizyon, internet derken artık hayatımıza yapay zeka da girmeye başladı.

Hatta sadece hayatımıza değil, futbolumuza da giriyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yeni başkanı Mehmet Büyükekşi geçtiğimiz gün bununla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Gözlemcileri stada göndermeden maç izletip rapor yazılmasını sağlamak istediklerini söyleyen Büyükekşi, "Bu raporu da yapay zeka kullanarak elde edilen verilerle birleştirip ona göre hakem notu oluşturmak istiyoruz. Hakem atamalarında da yapay zeka kullanmak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi oluşturmayı planlıyoruz. ‘VAR’ hakemleri ile sahadaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Hakemlerin maç sayısını daha eşit dağıtmak istiyoruz. Amacımız hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu ortamı oluşturmak" dedi.

Yani VAR ile birlikte hayatımıza ve futbolumuza giren teknoloji, artık yapay zeka ile birlikte daha çok bu işin mutfağında yer alacak gibi görünüyor.

İyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi bunu zaman gösterecek.

Bekleyip göreceğiz.

Ancak bu işler sadece yapay zekayı kullanarak olmaz.

Nasıl ki VAR sistemi geldiğinde ‘sıfır hata’ beklentisi oluşmasına karşın, bugün halen bu sistemin güvenilirliği tartışılıyorsa; yarın yapay zeka da tartışılıyor olacaktır.

Dört işlemi yapmakta zorlanan bir kesime algoritmayı veya yapay zekayı anlatabilmek kolay bir iş değil.

O yüzden TFF’nin yapması gereken tek şey bu tarz teknolojik değişimi anlatamaya çalışmak yerine önce güven vermek olmalı.

Çünkü bu iş tamamen güvenle alakalı bir durum.

Sizler ister VAR sistemi, ister yapay zekayı kullanın hatta robot hakemleri sahaya da sürseniz insanların güveni olmadığı müddetçe bu işler boşa çıkacaktır.

Bu ülkede robot hakemlerin kararları dahi tartışılır hale gelebilir ve televizyonlarda robot hakemlerin kararlarını saatlerce tartışan eski hakemleri bile görebilirsiniz. 

İşte bu yüzden insanlar, teknolojik değişimlerden önce güven bekliyor.

Türk futbolunda adalet ve güven olmadığı müddetçe uluslararası başarı da asla gelmeyecektir.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found