SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor Başkan Çetin'den Şubat ayı enflasyonu değerlendirmesi
Ersun Yanal planını buldu
Antalya Ekspres

Süper Lig’in 9. Haftası’nda oynanan Alanyaspor maçı ile birlikte Ersun Yanal’ın da Antalyaspor macerası başladı.

O dönem hemen hemen her maç eksik kalan Antalyaspor’da cezalı oyuncuların fazla olmasının yanı sıra sakat oyunculardan dolayı da Ersun hoca ideal ilk 11’ini oluşturmakta zorluk çekti.

Erzurum deplasmanında yaşanan hakem faciasının ardından Antalya’ya 1 puan ile dönen Antalyaspor, bir sonraki hafta ise Ankaragücü karşısında haftalar sonra üç puan sevinci yaşamıştı. Zorlu Sivas deplasmanından bir puan ile dönerek kaybetmemeye başlayan ve yeniden özgüven kazanan Antalyaspor’da Kayserispor galibiyeti mutluluk verse de ortaya konan oyun eleştirilmeye başlanmıştı.

Hafta içi oynanan Rizespor maçında gerek alınan sonuç, gerekse ortaya konan futbol eleştirilmeye başlanmış, bu maçın hemen ardından oynanan Hatayspor maçındaki 6-0’lık facia ise gerek yönetimin, gerek takım kaptanı Podolski olmak üzere tüm futbolcuların ağır bir şekilde eleştirilmesine neden olmuştu.

Bu maçın ardından konuşan Ersun Yanal, gerekli derslerin alındığını belirterek ‘Ne gerekiyorsa yapacağız’ diyerek de camiaya gerekli mesajı vermişti.

Hatay hezimetinin ardından İstanbul’da Galatasaray karşısına çıkan Antalyaspor, sahadan 0-0 beraberlikle ayrılmış ve ancak 90 dakika boyunca sahaya konulan futbol kimseyi tatmin etmemişti.

Ersun Yanal sonuçtun mutlu olsa da, takımın ortaya koyduğu futboldan taraftar memnun değildi.

Ersun Yanal ise bu maçın ardından ‘Bazen oyunun sadece savunma tarafını iyi yapmanız gerekebilir. Bugün de böyle oldu. Hedefimiz ise oyunun her iki yönünü de iyi yapabilmek” açıklaması yaparak takımın değişeceğine işaret etmişti.

Galatasaray karşısında alınan 1 puanın değerli hale gelebilmesi için Antalyaspor’un kendi evinde Fatih Karagümrük maçını kazanması gerekiyordu.

Ersun Yanal da tüm planlarını sadece kazanmak üzerine kurmuştu.

Antalyaspor, ligin güçlü ekiplerinden Fatih Karagümrük’ü öyle kötü zamanında yakaladı ki, Fatih Karagümrük’ün yeni transferlerini Antalyaspor karşısında ilk kez oynatması, takımın ritmini bozdu ve Antalyaspor’un kritik maçtan 3-1 galibiyet ile ayrılmasına neden oldu.

Bu karşılaşmada öne çıkan oyuncu ise hızı ve top sürme tekniği ile Amilton olmuştu.

Göztepe deplasmanında sahaya çıkan Antalyaspor, Doğukan’ın ayağından bulduğu golle de yaklaşık 5 ay aranın ardından deplasmandan galibiyet ile dönmeyi başardı.

*****

Ersun hocanın, Antalyaspor’a geldiği günden itibaren ki 9 haftalık süreci bu şekilde gelişti.

Peki Ersun hoca bu dönemde takıma ne kattı.

Öncelikle, kaybetmeme özelliğini kazandırdı.

Takımın sahada eksik kalmamasını istedi.

İyi savunma yapmayı öğretti.

Oyun planını ise şöyle belirledi; öncelikle iyi savunma yaparak, ligin en hızlı oyuncusu ile topu rakip kaleye hızlı taşımak.

Hatay maçının ardından takım, bu düzeni ezberlemeye başladı.

Top rakibe verilecek, iyi savunma yapılacak, kazanılan toplar Amilton ile buluşturulacak, en hızlı şekilde rakip yarı alana geçilecek ve gol pozisyonu üretilecek.

Son üç haftada bu sistem işledi ve Antalyaspor topladığı puanlarla rahat bir konuma geldi.

‘Bundan sonrasına ne olur?’ derseniz…

Ersun hoca ligin ilk yarısı için bu planla devam edecektir.

Ligin ikinci yarısında ise Ersun hocanın çok daha farklı bir oyun formatına geçeceğini düşünüyorum.

Bekleyip göreceğiz…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres