SON HABERLER :
Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat! Karavan lüks siteyi ikiye böldü Karaloğlu’dan yangın uyarısı
Sorumluluklar değişirken
Antalya Ekspres

Uzun zamandır sizin ve birlikte çalıştığınız kişilerin göreviyken, bir zaman gelir ve denir ki “Artık bu işi siz değil, diğerleri yapıyor olacak.” Meraklı gözlerle açıklama beklersiniz, “Neden?” 

Amaç, zamanı daha efektif yönetmek olmasa gerek, diye düşünürsünüz. Çünkü zamanınızı alan şeyler bunlar değildir, bunlar işinizin rutini içerisinde ufak detaylardır size göre.

Başkalarının sizden daha iyi yapacağını düşünüyor olsalar,  bu da çok mümkün değildir; çünkü bu sorumlulukların tümünde artık otomatikleşmişsinizdir.

Şimdi süreçler daha da zorlaşacak ve işler karışacaktır. Bugün hiç hatasız yaptığınız ‘ufak’ işleri, dönüp bir başkasına anlatmak, yapılması için beklemek, hatırlatmak ve takip etmek gerekecektir.

Bir de şöyle bakın konuya, eğer aynı işi günde çok defa yapıyorsanız, ‘basit’ olması, ‘otomatik ve hızlı’ yapıyor olmanız, zamanınızı almıyor anlamına gelmez. Diğer yandan gelişen yetkinlikleriniz de dikkate alındığında, sizden artık başka sorumlulukları üstlenmeniz bekleniyor olabilir.

* * *

Yeni sorumluluk alma veya mevcut sorumluluğun bir başkasına devredilmesi konuları, eğer sağlıklı yönetilmezse ve sakin karşılanmazsa büyük ölçüde soruna ve motivasyon kaybına neden olur.

Devam edebilmek, performansı arttırabilmek, değişime ayak uydurabilmek, yeni kapılar açabilmek için yeniden yapılanmaya her zaman ihtiyaç vardır.

İmajını, ürünlerini, hizmet şeklini yenilemek kadar, içerdeki yapıyı gözden geçirmek, yeni sorumluluklar için alan yaratmak, görev tanımlarını revize etmek de son derece önemlidir.

Böyle zamanlardan geçildiğini hissediyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa, nedenini anlamak için ikna olana kadar sorun.

Yeni sorumluluğun sahibiyseniz, ‘tüm yük bende’ duygusundan çıkıp, bu konuda pratikleşmeye odaklanın.

Sorumluluğu devrediyorsanız, ‘şimdi daha çok karışacak işler’ kaygısından kurtulup, elinizden geldiğince sağlıklı bilgi akışını sağlayarak, olası aksaklıkların önüne geçin.

Ve değerli yöneticiler, sorumluluk alanlarında revizyon kararı aldıysanız, değişim sonrası ekibinizin rotasının ortak olmasını sağlayın. Toplantının sonuna geldiğinizde, size soru işaretli bakan gözler bırakmayın. Bundan sonra nasıl olacağını anlattığınız gibi, neden böyle olması gerektiğini de açıklayın. Yeniden yola çıkmaya hazırlanırken, mürettebatınızın tam kadro küreklere asılacağından emin olun.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres