SON HABERLER :
Böcek Hal esnafına projelerini anlattı Çalkaya’da tapu bayramı Leğenle kayıp güreşerek Akdağ’a destek istediler Tütüncü: ‘Türkiye’mizin fotoğrafı Kitap Fuarı'nda Turizm Fakültesi ile İŞKUR protokol yaptı
Arkadaştan koç olur mu ?
Antalya Ekspres

Son zamanlarda sıkça karşılaştığım sorulardan biri bu. “En yakın arkadaşım da benim koçum olabilir mi?”

Arkadaşlar güzel anılarımızın kahkahalarına, zorlu zamanlarımızın gözyaşlarına ortak olanlardır. Elini omzumuzdan çekmeyenlerdir.Bizi tanıyan, ne ile mutlu olduğumuzu bilenlerdir. İçtiğimiz kahvenin şekerinden tutun, hangi rengi sevdiğimizi, hangi mevsimde daha mutlu olduğumuzu bilenlerdir. Hatta yeri geldiğinde biz bilmesek bile, bizim yerimize bilenlerdir onlar.

Arkadaşlar, yol gösterendir. ‘Yapma mutsuz olursun’u da , ‘Haydi durma ne çıkar denemekten’i de gözlerinin içine baka baka söyleyebilendir.

Arkadaş, suç ortağıdır bazen, oyunlarının, yaramaz çocuk ruhunun, eşidir. Bazen de canını yaka yakaseni durdurandır,hata yapmanı engellemek için, korkusuzca.

Arkadaş, çok şeydir insan için. Aynı zamanda insanın koçu da olabilir mi peki?

Koç, karşıdakinin gündemine odak tarafsızca dinleyendir. Karışmadan, yorum yapmadan, eleştirmeden, kişiyi tam ve bütün kabul edendir. Yanlışına yanlış, doğrusuna doğru demeyendir. Çünkü koçun amacı doğruyu yanlışı söylemek değil; farketmesini, kendisi için cevabın gerçekten ne olduğunu bulmasını sağlamaktır.

Beden dilini, mimiklerini, sesinin değişimini, vurgularını ve hatta derin sessizliklerini,cevapsız kaldığı zamanları iyi gözlemleyip,metaforları yakalayıpgüçlü sorular sormaktır koçun işi. Yeri geldiğinde alet çantasının içindekiteknik bilgileri kullanarak, kişinin kendisine ayna tutmasını sağlamaktır. 

Koç bir terapist değildir, yönlendiren, öneri veren, patron veya bir çalışan değildir… Yani koç tedavi etmez, gideceğimiz yönü söylemez, hayatımızı, işimizi ve ilişkilerimizi bizden daha iyi bilemez, talimat almaz ve veremez.

Koçun işi, kendimizi, ne istediğimizi, sabotajcılarımızı, gücümüzü, gelişim alanlarımızı, olumlu ya da olumsuz nelerden beslendiğimizi, nereye gidiyor olduğumuzu ve aslında nereye gitmek istediğimizi fark etmemizi sağlayandır.

Tüm bu özelliklere sahip, teknik çantası kuvvetli, limitlerimize saygı duyan ve yumurtayı dışarıdan kırıp bizi çıkarmaya çalışmak yerine, içeriden sağlıklı bir şekilde kırabileceğimizi farkettiren arkadaşlarımız varsa, evet neden olmasın, en yakın arkadaşımız belki de koçumuz olmaya adaydır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres