SON HABERLER :
Oktay: İktidar değil muhalefet sorunu var İş ve işçi arayanlara Döşemealtı desteği Meclis listeleri kesinleşiyor Kornea nakliyle yeniden görüyorlar MMO'dan 'Mucit Fikirler' yarışması
Basit yaşayacaksın, basit
Antalya Ekspres

‘Hoşgeldiniz’ diye karşıladı satış temsilcisi, gerçekten hoş bulmuştum.

Tatlı bir ahşap kokusuydu ilk duyduğum, içime çektim, hep sevmiştim bu kokuyu. Mütevazı dükkanın her köşesi yılların lezzetiydi.Ne alacağımı biliyordum, sonra da uçağa yetişecektim.

‘’Şunlardan bir paket yapar mısınız’’ dedim.

 ‘’Bunlardan mı istersiniz, yoksa şöyle çeşitler de var’’ dedi.

‘’Şunlar olsun o zaman’’ dedim. Çok da düşünmeden seçtim.

‘’Bu kutulardan da var isterseniz, hediyeyse şık olur ya da şunlar da olabilir, bir de bunlara bakalım mı, ister misiniz?’’

Sohbet böyle uzuyor, her aldığım karar sonrası yeni sorular karşıma çıkıyor, alternatifler artıyor, seçmek zorlaşıyor, uçak saati yaklaşıyordu.

İki çikolata kutusu, dakikalarımı ne kadar stresli hale dönüştürebilirdi ki. Ama olmuştu işte, karar veremiyordum. Aynı amaca hizmet edecek olsa da, tatları birbirine çok benzese de, çok fazla ayrıştırıcı özelliğe sahip olmadıkça,tezgahın üzerine sürekli yenisi konularak arttırılan çeşitler sıkıntı yaratıyordu. Sonunda alışverişimi yapıp, dükkandan çıktım. Kararımı verdiğimde, yoluma devam edebildiğimde, kısa süreli stresim de geçmişti.

Bir parça kopardım kendime, bu küçük alışveriş sınavından başarıyla geçmiştim. Hak etmiştim.

Başımı taksinin camına yasladım.‘’Basit yaşamalı’’ dedim kendi kendime…

Ne diyordu şair,

‘’…Basit yaşayacaksın basit,

Mesela susayınca su içecek kadar basit…

Dört çıkacak, ikiyiikiyle çarptığında.

Tek düğmesi olacak elindeki cihazın;

Tek bir düğme, tek bir cümle gibi…’’

Giydiğin sade, yediğin basit olmalı… Evinde az eşya, az ayakkabı, az çanta olmalı mesela. Gürültülü kalabalıkların, gergin anların az olmalı. Telefonun az çalmalı, az çalmalı ki yerine göz göze sohbetlerin daha çok olsun.

Küçük evinin büyük bahçesinde, ağaçların olmalı mesela.Mevsiminde tırmanıp da meyvesine uzandığın, sırtını yaslayıp gözlerini kapattığın. Bir sürü kitabın olmalı, sahaf sahaf topladığın, izlediğin filmler, gezdiğin ülkeler, tattığın farklı lezzetler olmalı. Kalbin avcun kadar küçükken, dünya kadar büyük olmalı cesaretin. 

Anlatacak çokcahikayen olmalıgeçmişten, gelecekten. Çünkü hayallerin olmalı, geçip giden, bir de gelecek günlerden.Keyfin bol olmalı, kahkahalarınla süslenen. Dostların olmalıhikayelerineortak. Anıların olmalı, bilmem kaç gün doğumuna, kaç dolunaya, kaç yakamozun ışıltısına sessizce şahit olduğun. Pencerenden izlediğin yağmurların olmalı, gözünün yaşına ‘yalnız değilsin’ diyebilen. İçinde şarkılar olmalı, sakinliğine, heyecanlarına eş... Mutluluğun olmalı, hiçkimseye ve hiçbir şeye ait olmayan, sadece senden ötürü, seninle doğan.

Yüklerinden kurtulduğun her gün, yerine tohumlar ekebilmelisin, ruhuna iyi gelen. Duyguların kadar yoğun, sahip oldukların kadar sade olabilmelisin. İşte öylesine, basit yaşamalısın, basit.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres