SON HABERLER :
Çavuşoğlu’nun Kaş ziyareti başladı Metruk bina yıkımında görünmez kaza Antalyaspor'da hedef 3 puan Tekvandocu gençlerden 26 madalya Kaş CHP'de istifa
Beni gerçekten dinliyor musun
Antalya Ekspres

Sağlıklı iletişim her alanın olduğu gibiiş yaşamının da temel taşlarındandır. İletişim basit bir eylem gibi gözükse de, mimiklerimiz, vücut dilimiz, şablonlarımız, yani her kelimeye yüklediğimiz kendimize ait anlamlarımız, karakterlerimiz, sesimizin tonu… hepsi bir araya geldiğinde ne büyük bir denklemdir iletişim.

“(1)Düşündüğünüz, (2) söylemek istediğiniz, (3) söylediğinizi sandığınız, (4) söylediğiniz, (5) karşıdakinin duymak istediği, (6) duyduğu, (7) anlamak istediği, (8) anladığını sandığı ve (9)anladığı arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanların yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır” der SylvianeHerpin.

İşlerin aksaması da, geri bildirimlere karşı tepkilerimiz de, işler bittikten sonra sonuçlardan memnun olmadığımız zamanların da temeline baktığımızda, iletişimin 9 ihtimalinde bir yerlerde sınıfta kalmış olmak var aslında.  

Uzmanlar, etkili iletişim kurmanın başlıca engellerinin, korkularımız, kendimize olan güvensizliğimiz, ben merkezciliğimiz, uzun cümleler kuruyor olmamız, duyarsızlığımız, iyi bir dinleyici olmamamız ve ön yargılarımız olabileceğini ifade ediyorlar.

Formülize edilmesinin güç olduğu ancak yine de farkında olursak,değişmeye kendimizden başlarsak,hem iş hem sosyal hayatımızı kolaylaştıracak bazı ipuçlarının olduğu bir deniz ‘’iletişim kavramı’’

Hayat boyu 3 seviyeden dinliyoruz, iş arkadaşlarımızı, patronumuzu, ailemizi, dostlarımızı…

Diyor ki iş arkadaşımız; ‘’Bugün departmandan biriyle tartıştım, çok canım sıkkın’’;‘’Öyle mi? Ben de Ahmet Bey’ le pek anlaşamıyorum. Geçen hafta bak ne oldu dinle… ‘’ diye cevaplıyoruz. 1. Seviye olarak nitelendirilen bu iletişim şekli, karşıdakinin gündemiyle pek ilgilenmeyen, kendi dünyasını sohbete taşıyan kişinin iletişim modelidir.

2. seviye dinleme şeklinde, aynı iş arkadaşına verilen cevap artık karşıdakinin gündemindendir. Yani onu dinleyen,neler hissediyor olduğunu ve bundan sonra ne yapacağını anlamaya yönelik sorular soran kişinin iletişim şeklidir.

3. seviye dinleme modeli ise, iş arkadaşının söyledikleri kadar, söylemediklerini de anlamaya çalışan kişinindinleme halidir. Burada karşıdakinin gündeminden dinliyor olmak kadar, yine o kişinin tüm iletişim kaynaklarını sağlıklı gözlemleyebiliyor olmak da vardır.

Bugün çalıştığınız yerde göreviniz ne olursa olsun, iletişim sorunları yaşadığınızı ve işlerinizde iletişim kaynaklı aksamalar olduğunu düşünüyorsanız, dönüp engelleyicilerinizin neler olduğuna bir bakmanız ve buralardaki gelişim alanlarınıza odaklanmanız ilk adım olabilir.Bir de ast ya da üstünüzü hangi seviyeden dinliyor olduğunuzu gözden geçirmeniz, ‘seni dinliyorum ve anlıyorum’ mesajını verebilmek ve aksayan süreçleri yoluna sokmak için pratik bir başlangıç olabilir. 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres