SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
Defterde son sayfalar
Antalya Ekspres

Son bir buçuk hafta…Yeni hayaller, umutlar, yeni başlangıçlar… Hesaplar, kitaplar… Hesaplar, kitaplar…Hesaplar, kitaplar…

Her ne kadar teknolojinin pratikliği vazgeçilmezimiz olsa da, bilgisayar ve telefonlarımızda notlarımız zaten kayıtlı olsa da,vakti gelmeden dakikalar önce hatırlatma gelip,bizi yönlendiriyor olsada; şu elimizden düşmeyen kenarları kırışmış defterleren kıymetlisi ve o defterlerin en karışık sayfaları son sayfalar değil midir?

Bitse de yıl,‘jelatini çıkarılmadan bekletilen defterlere not almaya başlasak artık’düşüncesi… Defter kalem severleringidip de yeni yıl ajandaları içerisinden yenilerini seçme halleri… Eski defterden ‘’Aman unutmayayım!’’ denilen notların, yenisine en güzel yazımızla aktarılma titizliği…

Son sayfalar… Personel maaşları, vergi ödemeleri, bankaların dönem sonu alacakları, anapara ödemeleri, çekler, senetler…

Son sayfalar… Tüm yıl idare edilmiş, sürekli bir sonraki döneme devredilmiş, bekleyen alacaklar…

Son sayfalar… Maalesef tahsilatı şüpheli hale gelmiş rakamlar, listeden silmekle silmemek; avukata devretmekle etmemek arasında kalınmış muhataplar.

Son sayfalar stresli, son sayfalar ‘ha gayret’ umutlu, son sayfalar ‘bitse de bir tatile gitsek’ hayalli, son sayfalar en uzunu, son sayfalar en zorlu.

Masanın, esnaf tarafında olmadım hiç.Ama uzun yıllar heryıl sonu; onlarla yaşadım bu heyecanı, stresi. Takas uzar mıydı? Sistem gider miydi? Trafiğe mi takılmıştı? Kredi kullanacak mıydı? Başka bankadan eft mi gelecekti? Nakit gelirse son dakika sayıldısı ettisi, ucu ucuna her şey yetişir miydi? Uzar gider sorular esnafın bankacıları için…

Esnafın dünyası daha da karışıktır. Muhasebecisi arar son yapılacakları hatırlatır, alacaklısı arar ödeme ister, bankacısı ‘’Haydi abi nerde kaldın?’’ der. ‘’Sipariş geldi mi?’’ diye müşterisi arar. Elemanı ‘’Gelen malları raflara koyalım mı?’’ diye sorar. O, biraz soluklanmak için birkaç saatliğine zaman dursun isterken belki, inadına hızlı akan saatlerde, düşmeden koşmayı başarmak yıllardır edindiği en büyük tecrübelerindendir.

Belki herkesin birbirine daha hoşgörülü olması gereken zamanlardır yılın son günleri.Sistemin bir çark, bizlerin de çarkın dişlileri olduğumuzu fark etmemiz, birimizin olmamasının, çarkın dönüşünde aksamalara sebep olacağını kabul etmemiz gerekir. Detayında farklılaşsa da, iş hayatında derdimiz de gayretimiz de tektir aslında. Kazasız bir yıl sonu geçirip hesapları kitapları kapatmak; yeni yılda da yeni işler, yeni yatırımlar ve hayırlı kazançlar için planlar yapabilecek gücü kendinde ve ekipte bulabilmektir. 

Yılın son günleri herkes için telaşlıdır. Defter çok önceden bilir de hesabını kitabını, yine de o haftaların şanından mıdır bilinmez koşturmacası, fazlaca yorulması, stresi, gerginliği… Hepsi birden yaşanır ve geçer gider bir şekilde.

Bu yoğunluğun en keyiflisi, tüm ödemelerini yapmış, elindeki defterin son satırına çizgiyi çekmiş,kalemi de defterin arasına sıkıştırıp ‘’Oh be…’’ diye masaya koymuş kişidir. O da elbette farkındadır, yarın yeni bir gündür, çark döndükçe, dükkanın kapısı her sabah – şükür ki- açıldıkça, müşteriler geldikçe, telefonlar çaldıkça, raftaki ürünler tükendikçe, yenilerine ihtiyaç oldukça, yeni işler alındıkça, projeler çizildikçe… bu telaş hiç bitmeyecektir. Ama şimdi şöyle bir yarım saat mola verip her şeye;bankacısıyla, muhasebecisiyle, esnaf komşusuyla, eşiyle, dostuyla… oturup bir çay içme vakti de gelmemiş midir?

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres