SON HABERLER :
BAYRAM HEDİYESİ 3-0 Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat!
Doğal mentorlar, asırlık şirketler
Antalya Ekspres

1900’lü yılların başında kurulmuş iki firmayı inceliyordum. Bu firmalarla ilgilenme sebebim çok farklıyken, geçen yarım saat içerisinde merakım değişti.

‘Neyi farklı yapmışlardı?’

Hem iç hem dış faktörlerden kaynaklı tüm dünyada şirket ömürleri kısalıyor. Bu konuyla ilgili dünya bankasının ülkeler karşılaştırmalı verileri mevcut.Ülkemizde de piyasalarda sözü geçen birçok kurumun, istatistiksel çalışmalarına ulaşılabilmekte.

Karşılaştığımız bilgiler yoruma son derece açık olmakla birlikte, ‘Ömürler kısalıyor mu?’, ‘Diğer ülkelere oranla ne durumdayız?’, ’Ömrünü tamamlayan firmalar, birleşmeye mi gitmeli?’, ’Teknolojik yenilikler ne kadar gerekli?’ gibi uzayıp giden onlarca soru geliyor akıllara.

Artan rekabet, daralan piyasalar, kur farkları, banka faizleri, öz kaynak yetersizliği, kurumsallaşamama, aile şirketi sorunları, borçlanmalar, uzayan vadeler ve daha birçok neden üst üste geldiğinde ya da tek başına, şirketin en kırılgan döneminde, ölümlere yol açabiliyor.

Diğer yandan bu bahsettiğim iki firmanın geçmişlerini yıl yıl incelediğimde gördüm ki, şirket birleşmeleri de, aile tarafından yönetildiği uzun yılları da, bankalarla yüklü çalışmaları ve büyük yatırımları da, kurumsallaşma ile geçen uzun yolculukları da…  Tümü tarihçelerinin bir parçası.

Konuyu 2 firmaya indirgemek haksızlık olur elbette, ülkemizde en genci 100, en yaşlısı 240’lı yıllarını geçmiş olan nice firmalar var. Gıdadan sağlığa, tekstilden kırtasiyeye geniş bir yelpazede 60’ın üzerinde firma…

Bayrak, yeni kuşaklara devrolmuş. Onlar da kendilerinden sonra gelecek kuşağa devretmek üzere,  yeni yollar aça aça, mücadeleye ortak ola ola koşmaya devam ediyorlar.

Hepsinin hikayesi farklı, dolayısıyla asırları görmelerine sebep, ortak bir avantaj bulamayız. Ama bugün dimdik durabiliyorlarsa yolculuklarında, bir şeyleri avantaja çevirdikleri de, fark yarattıkları da kesin.

Gördükleri onca krize, karşılaştıkları engellere, kapanan kapılara yenilmeyen firmaların, yolculuklarını öğrenmek için vakit ayırmak gerek. Onlar neyi farklı yaptılar ve yapıyorlar? Sizler organizasyonunuzu kurarken, kararlar alırken, kendi yolunuzu çizerken, nerelerde benzer adımları izliyorsunuz veya ayrışıyorsunuz?

Önceki yıllarda tecrübe edilmiş olanı, bugünün şartlarıyla revize edip, işletmenizde uygulanabilir hale getirmek daha çözüm odaklı olabilir bazen. Ya da çözümsüz hissettiğiniz bir konuda, onların hikayelerinden ortak akıl yaratıp, yolunuza devam edebilirsiniz.

Asırların deneyimi, asırlara devredeceğiniz bir hikayenin önemli adımlarından biri olabilir.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres